10.10.2012 02:30 | Son Güncelleme:
TÜRKER KARAPINAR Ankara

Anmaya katılan ‘şüpheli’ oldu

Çorum’un Sungurlu ilçesine bağlı Karakaya köyünde bulunan 68 kuşağının sembol isimlerinden İbrahim Kaypakkaya’nın mezarı başındaki anma törenine katılan CHP Mamak İlçe Başkanı Selahattin Emre’nin de aralarında yer aldığı 70 partili hakkında, “terör örgütünün propagandasını yapmak ve suçu ve suçluyu övmek” suçlarından soruşturma başlatıldı

İfade veren CHP Mamak İlçe üyesi Ali Haydar Hakverdi, “Oraya vardığımızda ilçe Jandarma Komutanı bizi karşılamıştı. Anma yaparken komutan da oradaydı. Herhangi bir yasadışı eylemde bulunmuş değiliz” dedi. CHP Mamak İlçe Başkanı Emre, Mamak İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu üyeleri ve Mamaklı vatandaşların katılımıyla Tunceli’de 38 yıl önce girdiği silahlı çatışmada yakalanan ve gözaltındayken hayatını kaybeden Kaypakkaya’nın mezarı başında anma töreni düzenlendi. CHP’liler, 18 Mayıs’da Mamak İlçe Başkanlığı önünden Çorum’un Sungurlu ilçesi Karakaya köyüne gitti.

Tebligat gönderildi
Anma törenine katılmak için mezarlık kapısına kimlik kartlarını bırakan yaklaşık 70 kadar CHP’li, TMK’nın 10. maddesiyle görevli Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tebligatıyla şaşkına döndü. Alınan bilgiye göre savcılık, törene katılanlar hakkında, “terör örgütünün propagandasını yapmak ve suçu ve suçluyu övmek” suçlarından soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında anma törenine katılanlar, talimatla ifade vermeleri için Ankara Savcılığı’na çağrıldı.
Savcılığın daveti üzerine anma törenine katılanlar arasında bulunan CHP Mamak İlçe Üyesi Avukat Ali Haydar Hakverdi, dün Ankara Adliyesi’ne geldi. Hakverdi’nin ifadesinde, “Mezar başında anma töreninde bulunduk. Yaptığımız eylemin suç olduğunu düşünmüyorum” dediği öğrenildi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
Etiketlerhaberhaberler