Kuşkusuz tüm anneler bebeklerini anne sütü ile beslemek ister. Ama bu herkes için mümkün olmayabilir. Bu durum bazen zorunluluklar, bazen de yanlış uygulamalar nedeniyle karşımıza çıkabilir. Zorunluluklar için yapılabilecek bir şey olmasa da en azından yanlış uygulamalar sonucundaki yoksunluğu ortadan kaldırabiliriz. Nasıl mı? Uzm.Dyt. Aysen Arıcan’ın değerli bilgi ve Önerileri ile tabii. Haydi buyurun hep birlikte aydınlanalım.

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları Nelerdir?

Anne sütünü artırmanın en önemli yolu 3 - 4 litre sıvı tüketmektir. Sıvı tüketiminin büyük bölümünü su olarak tüketmek önemlidir. Ayrıca şekersiz komposto suları, meyve suyu, süt, ayran, maden suyu gibi sağlıklı içecekleri tüketmek de süt miktarı ve kalitesini artırır. Ancak bu içecekleri dikkatli tüketmek gerekir, fazla tüketildiklerinde kalori alımının artacağı dolayısıyla kilo almaya sebep olacağı unutulmamalıdır.

Anne Sütünün Kaliteli Olması Neye Bağlıdır, Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Tüketilmelidir?

Anne sütünün kaliteli olması annenin sağlıklı beslenmesi ile doğrudan ilişkilidir. Tek tip beslenmek ne anneye ne de bebeğe fayda getirir. Anne sütünün kaliteli olması annenin sağlıklı beslenmesi ile doğrudan ilişkilidir. Sağlıklı beslenmek için temel besin grupları olan et grubu, süt grubu, sebze grubu, meyve grubu, tahıl grubu besinleri yeteri kadar ve dengeli olarak her öğünde tüketmek gerekir.

Bebebeklerin Sadece Anne Sütüyle Beslenme Süreci Ne Kader Olmalı ve Bu Süreçte Neler Yapılmalı, Neler Yapılmamalıdır?

İlk 6 ay bebeklerin sadece anne sütüyle beslenmesi gerekir. Aksi bir durum olmadıkça (sütünüzün yetmemesi, zorunlu ilaç kullanımı gibi) bebeğinizi ilk 6 ay süresince yalnızca anne sütü ile besleyin.

Sadece anne sütü aldığı ilk 6 ay boyunca bebeğiniz istedikçe –ağladıkça emzirin. Emme refleksi iyi olan bebekler süt salınımını uyararak daha çok süt yapılmasını sağlar.

Bebeğinizi doğru pozisyonda emzirin. Memenize makas yapmayın, bu şekilde süt kanallarının bazılarına zarar veriyor olabilirsiniz. Yanlış pozisyonda emzirmek ve memeyi makaslamak da anne sütünün miktarını azaltabilir.

Bebeğiniz sizi emerken çabuk yoruluyor hatta uykuya dalıyor olabilir bu karnının doyduğu anlamına gelmez. Her seferde iki göğsünüzü 10 ar dakika emzirerek göğüslerinizin boşalmasını sağlayın. Böylece yeni süt yapımı hızlanır ve bebeğiniz de aç kalmamış olur. Eğer uyanmıyorsa sağarak süt bezlerini boşaltın ve sağdığınız sütü dolapta saklayarak bebeğinize gerektiğinde verin.

Göğüslerinizin deforme olacağı gibi estetik kaygılarınız bilinçaltında olduğu sürece süt veriminiz azalır, bu nedenle gönülden süt vermeyi isteyin.

 

Kaynak:

Bu  bölüm de  ilginizi çekebilir:

        Emziren Anne Diyeti - Beslenmesi