30.07.2010 01:37 | Son Güncelleme:
TURAÇ TOP İzmir DHA

Anneanne ‘jetski’lere karşı savaş başlattı!

Çeşme’de jetski kazasında ağır yaralanan lise öğrencisi Can’ın anneannesi Zerçin Ergün Duruk, kolları sıvadı. Duruk, “Bu araçların kullanımında kontrol yok. Başka Can’ların yanmaması için mücadele başlattım” dedi

Ankara’da yaşayan, tatil için Çeşmeye gelen lise öğrencisi Can Güzelcan (17) geçen cumartesi günü iki arkadaşıyla birlikte özel bir su sporları merkezinden 10 dakikalığına 200 TL ücret karşılığında üç jetski kiraladı. Ayrı jetskilere binen üç arkadaş, denizde dolaşmaya başladı. Bir süre sonra gençlerden birinin kullandığı jetski, Güzelcan’ın bulunduğu jet skiye çarptı.
Olayı gören Florence Nightingale Hastaneleri Nöroşirurji Bölümü Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kuday’ın anında müdahalesi, Güzelcan’ın hayata dönmesinde büyük rol oynadı. Olay yerine gelen 112 sağlık ekipleri de Güzelcan’ı, Çeşme Alper Çizgenakat Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. İlk tedavinin ardından Güzelcan, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Durumu ağır olan Güzelcan ameliyat edildikten sonra Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi altına alındı.
Yakınları ve arkadaşları Güzelcan’ın sağlığına kavuşması için hastanede nöbet tutmaya, dua etmeye başladı. Anne Ebru Duruk, “Bu tip kazaların bir daha yaşanmaması için jetski’lerin kökten kaldırılmasını istiyorum” dedi.

‘Kanunda boşluk var’
Solunum cihazına bağlı olan ve şuuru kapalı olan Güzelcan’a en büyük destek anneannesi, Tüketici Eğitimi ve Yardımlaşma Derneği (TÜKEYDER) Genel Başkanı Zerçin Ergün Duruk’tan geldi. Bir an olsun torunun yanından ayrılmayan Duruk, “Ben yıllarca insanların haklarını savunması için mücadele ettim, yanlarında oldum. Şimdi kendi Can’ım, etim, torumun için mücadele ediyorum. Yaptığım araştırmalar Türkiye’de bir faciayı ortaya koydu. Kanun da bir boşluk var ve herkes kendine göre yorumluyor.
Jetski’lerin kullanımıyla ilgili bir kontrol mekanizması yok. İzmir Valiliği’nin genelgesine göre, jet skilerin 18 yaşından küçüklere kiralanmaması gerekiyor. Aynı yerde üç gün önce de benzer bir kaza olmuş. Jetski’ler denizdeki trafik terörü gibi. Bunların muhakkak kontrol altında tutulması gerekiyor. Yoksa daha çok Can’lar yanacak. Birçok kişinin başına bugüne kadar bu olaylar gelmiş ancak kimse üzerine gitmemiş” dedi.

Bu konuda yasal düzenleme yok
Jetski kullanımıyla ilgili olarak herhangi bir yasal düzenleme bulunmuyor. Bu nedenle jetski kullananlardan ne ehliyet almaları isteniyor, ne de bir yaş sınırı getiriliyor. Dileyen herkes bir jetski alıp denize indirip kullanabiliyor. Hatta herkes bu araçları kiralayıp ticaretini yapabiliyor. Zaman zaman bu yasal boşluk karşısında bazı beldelerdeki mülki amirler jetski kullanımını yasaklayabiliyor. Bu durum bu görevlilerin yetki aşımı anlamına gelse de, ‘başka çareleri kalmadığı’ şeklinde savunma yapıyorlar.

 

‘Ehliyet getirilsin’
Olayda ihmali bulunanlar hakkında ve jetski’lerin kullanımı konusunda yasal mücadele başlattığnı belirten anneanne Duruk, “jetski’ler de yaşın haricinde kişinin kilosu, vücut yapısı ve tecrübesi dikkate alınıp ehliyeti de olması gerekir. Nasıl mobilet bile kullanılırken ehliyet isteniyorsa, jet skiler için de ehliyet olmalı. Torunuma, 18 yaşından küçük olmasına rağmen jet skiyi kiralayan su sporları merkezinin de ihmali var. Aynı anda üç jetski kullanımına izin vermişler. Tutanak imzalatmışlar ancak nüfus cüzdanlarına bakmaya bile üşenmişler. Bu olayın peşini bırakmayacağım. jetski kazalarının önüne geçilmesi için başkaldıracağım” diye konuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0