Milliyet Tatil

10.05.2017 - 16:54 | Son Güncelleme: 07.06.2017-16:10

Antalya Olimpos nerede? Antalya Olimpos'ta neler yapılır?

Ülkemizin ünlü turizm merkezi ve sit alanı Antalya Olimpos tatil beldesine nasıl gidilir? Her yıl çok sayıda genç turist tarafından ziyaret edilen Antalya Olimpos tatil beldesinde neler yapılır? İşte Antalya Olimpos hakkında bilmeniz gerekenler...

Sitene Ekle

Antalya Olimpos tatil beldesi Kemer'den yaklaşık 28 kilometre uzaklıkta ve Çıralı'dan yalnızca 10 dakika yürüme mesafesinde yer alan eski bir Likya kentidir. Helenistik Dönem'deki en büyük yerleşim birimlerinden birisi olan turizm merkezi Olimpos adını bu bölgede yükselen 2.375 metrelik Tahtalı Dağı'ndan alır.

MÖ. I. yüzyılda kent korsanların saldırması nedeniyle fakirleşmiş fakat Roma Dönemi sırasında kentin ekonomisi ve refah seviyesi yükselmiştir. Kent MS. III. yüzyıl döneminde Cenevizli ve Venedikli korsanlarca kullanılmıştır. Kent Osmanlı yönetimine geçtikten sonra XV. yüzyılda boşaltılmıştır.

Antalya Olimpos tatil beldesinde neler yapılır? 

3,5 kilometrelik sahil hattına sahip Olimpos tatil beldesi çok sayıda sırt çantalı üniversite öğrencisi tarafından yaz mevsiminde deniz, kum ve güneş tatili için tercih edilmektedir.

Antalya Olimpos tatil beldesinde görülmesi gereken yerler nelerdir?

3,5 kilometre sahil hattına sahip Olimpos ayrıca Helenik ve Roma Dönemleri'nden kalma çok sayıda esere de ev sahipliği yapar. Akropol, anıt mezarlar, tarihi köprü, sulak alan, Roma Tapınağı ve kayalıklardan çıkan gazlarla alev alan Yanartaş  görülmesi gereken yerlerdir. Yürüme mesafesi ile 10 dakikada ulaşılabilen Çıralı beldesi de doğal güzellikleri ile ziyaretçileri büyüler. 

Antalya Olimpos tatil beldesine nasıl gidilir?

Olimpos'a gelmek isteyenler ilk olarak Antalya'ya gelmelidir. Sırasıyla Kemer ve Ulupınar güzergahı takip edilerek 11 kilometrelik yola ulaşılır. Yolun sonunda Çavuş Köyü mevkiine giden yolu kullanarak Olimpos'a varılır.

Toplu taşıma ile Olimpos'a gelmek isteyenler Antalya merkezden kalkan seferleri kullanarak Olimpos Sapağı'na gelmeli ve ardından taksi ya da yaz döneminde çalışan toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşabilirler. 

Kelebekler Vadisi Rehberi haberimiz için tıklayın!

Antalya Olimpos tatil beldesinde nerede kalınır?

Bölge bir sit alanı olduğu için koruma altındadır ve her türlü yapılaşma yasaklanmıştır. Olimpos ile özdeşleşen ahşap bungalov evler burayı ziyaret eden tatilciler tarafından konaklama için tercih edilmektedir. Ayrıca Çıralı beldesinde de konaklama hizmeti sunan tesisler yer almaktadır.

Hazırlayan: Mehmet Can Kömürcü


Uzaylı Türkücü olarak bilinen sanatçımız hangisidir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX