Milliyet Tatil

13.10.2017 - 10:10 | Son Güncelleme: 13.10.2017-10:30

Antartika'dan dev buz kütlesi koptu

Antartika'da devasa büyüklükteki bir buz kütlesi anakaradan koptu. Üstelik bu sefer kopan buz kütlesinin büyüklüğü Hollanda kadar.

Sitene Ekle

Dünyanın bilimsel araştırmalar haricinde yerleşim bulunmayan tek kıta olan Antartika, erimeye devam ediyor.  Yıllardır süren erimenin artık tehlikeli boyutlara ulaştığı Antartika'daki kopmalara bir yenisi daha eklendi.

Bilim insanlarının son bulgularına göre Güney Kutbu'ndan Hollanda büyüklüğünde bir buz kütlesi koptu. Küresel ısınmanın etkilerinin günden güne arttığı dünyada bu kopma, tehlikenin büyüklüğünü gözler önüne seriyor.

Uzmanlar, dünyanın tamiri imkansız bir yola girdiğini ve bundan sonra oluşacak sorunların çözümü için dünyanın ortak hareket etmesi gerektiğini ifade etti. Kutup bölgelerinde meydana gelen kopmaların yakında dünya genelinde su baskınlarına neden olacağı da bilinen bir gerçek. Erimeye bağlı olarak dünyanın birçok kenti bu süreçte sular altında kalacak. Yeni göç dalgaları yaşanacak.


©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX