'Anti-selfie' trend olur mu?

Selfie çekmek hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri oldu. Selfie'siz Instagram hesabı olmayan neredeyse kalmadı. 'Bir fotoğrafımızı çekebilir misiniz?' sorusu tarih oldu. Artık kendi işimizi kendimiz yapmaya başladık. Halbuki 10 yıl önce 'selfie' diye bir şey hayatımızda yoktu. Şimdi ise 'x selfie'si', 'y selfie'si' diye çeşitlendirmeye başladık. Son akşam selfie'si, aylar sonra buluştuk selfie'si vesaire...

'Anti-selfie' trend olur mu?

Yüzünü göremiyoruz

Yüzünü göremiyoruz

Selfie çılgınlığına birilerinin 'dur' demesi gerekiyordu. İşte karşınızda Stephanie Leigh Rose! Onun yüzünü göremiyoruz, zaten yapmak istediği şey de bu. Selfie deliliğine kendine özgü bir biçimde eleştiri getiriyor. Adına da 'stefdies' diyor.

'Anti-selfie' diyor

'Anti-selfie' diyor

'Anti-selfie' diye tanımlıyor projesini. Dünyanın en turistik bölgelerine gidip bir selfie çekip like'lar kazanmak yerine farklı bir yol izliyor. Bu turistik bölgelerde yere yatıp ölü taklidi yaparak insanların bu robotik hareketine eleştiri getiriyor.

Golden Gate, Eyfel, Louvre...

Golden Gate, Eyfel, Louvre...

Bugüne kadar 'selfdie' ya da 'stefdie' yaptığı yerler arasında Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Golden Gate Köprüsü var.Doğallığı esas alıyor, fotoğrafların estetik bir görünüme sahip olmasını, doğru ışıklarla çekilmesini özellikle amaçlamadığını söylüyor. Peki bugüne kadar hiç zorluk çekmemiş mi? Elbette çekmiş.

Maratonda çiğnenmiş!

Maratonda çiğnenmiş!

Paris'teki Notre Dame Kilisesi'nden kovulmuş. Mesajını daha rahat ifade edebileceğini ve duyuracağını düşünerek maratona katılmış ama epey çiğnenmiş, eziyet çekmiş. Roma'daki 'stefdie' yaptığı esnada ise çevrede tanınmış bir siyasetçinin olmasından ötürü çekilen kendisinden karelerin silinmesi istenmiş.

'Gerçek hayata dönelim'

'Gerçek hayata dönelim'

Stephanie, anti-selfie mesajını duyurmak için özellikle kendini zor durumda bırakacak bölgeleri seçtiğini söylüyor. İnsanların artık fotoğraf karelerinin ufak bir objesi olması gerektiğini söyleyen Stephanie, "Artık gerçek hayata dönmemizin vakti geldi" diyor.

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak