Cildini gençleştirmek, cilt yaralarını  iyileştirmek isteyen turistler, hava sıcaklığının 40 dereceyi bulduğu Denizli’de,  36 derece su sıcaklığına sahip antik havuzda şifa arıyor.

Doğa ile tarihin buluştuğu, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde bulunan  ve Denizli’nin dünyaya açılan penceresi Pamukkale, şifalı suyu ve bu suyun  oluşturduğu travertenlerin sunduğu görsel zenginlikle her gün binlerce turisti  ağırlıyor.
 
Pamukkale Örenyeri İktisadi Koordinatörü ve Pamukkale Turizmciler Derneği  Başkanı Ali Aktürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pamukkale suyunun sıcakken  şifa dağıtan iyi bir doktor, soğuduğu zaman da travertenleri oluşturan iyi bir  mimar olduğunu söyledi.
 
Yaz kış 36 derece olan suyun kaynağında yer alan antik havuza günde  ortalama bin 500 kişinin girdiğini anlatan Aktürk, şunları söyledi: ”Bu beyaz örtüyü oluşturan termal suyun en önemli kaynaklarından biri  antik havuzda bulunur. Havuzun içinde 2 bin yıllık sütunlar ve tarihi kalıntılar  var. 36 derece sıcaklığındaki termal suya yaz, kış girilebilir. Pamukkale termal  suyunun tedavi edici özelliği, çok eski çağlardan beri anlaşılmış, yüzyıllar  sonra şifa niteliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Pamukkale suyu her türlü  romatizmal hastalıklar, yüksek tansiyon, kalp damar hastalıklarına iyi geliyor.  Dünyanın tanıdığı bu havuzda binlerce insan şifa arıyor. Havuzun yanındaki  kükürtlü su içilebiliyor. Güzellik suyu dediğimiz bu suya özellikle kadınların  yoğun talebi oluyor.”
 
Termal antik havuza girişin kişi başına 30 TL olduğunu, ancak 10 günlük  sağlık tedavisi için gelenlere ayrı bir fiyat uygulaması yaptıklarını ifade eden  Aktürk, ”Sağlık hizmeti almak için Pamukkale ve Karahayıt’a gelenler, müze kart  aldıkları zaman havuzdan 12 TL’ye yararlanabiliyor. Bu uygulamanın yapılmasındaki  amaç para kazanmak değil, şifa arayan insanlara yardımcı olmaktır” diye  konuştu.
 
Rusya’dan tatil için Pamukkale’ye gelen gelen Anna Kron ise dışarıdaki 40  derecelik sıcaklığın kendisini olumsuz etkilemediğini belirterek, ”Şifalı suda  adeta uçuyorum. Havuzdan çıkıp biraz dinlenince insan yeniden o havuza girme  ihtiyacı hissediyor” dedi.
 
Kostantin Pool ise 3 gündür Pamukkale’de olduklarını ve her gün havuza  geldiklerini kaydetti. Havuzun suyunun sıcaklığıyla dışarının sıcaklığı arasında  yaklaşık 5 derecelik bir farkın olduğunu belirten Pool, eşinin, suyun kendisini  gençleştirdiğini düşündüğü için sudan çıkmak istemediğini belirtti.
 
Maria Zoya ise Rusya’dan Pamukkale’ye tatil için geldiklerini ifade  ederek, ”İlk kez geliyoruz, cilde çok faydalı olduğunu duyduğumuz için geldik.  Cildimiz sürekli tahriş oluyordu. Bu suyun cildimizi iyileştireceğini  düşündüğümüz için buradayız” diye konuştu.