Kırşehir

Yerel Haber
19 Haziran 2017 - 14:31

"Antraknoz" Hastalığı Nohutta Rekolteyi Düşürecek

Türkiye'nin önemli nohut üretim merkezlerinden Kırşehir'in Kaman ilçesinde, antraknoz nedeniyle bu ürünün rekoltesinde yüzde 50'ye yakın azalma bekleniyorKaman Ziraat Odası Başkanı Öncül: "Antrakoz hastalığından dolayı nohutta beklenen rekolte yüzde 50 azaldı. Kaman'da 20-25 bin ton civarında nohut rekoltesi olabilir"

KIRŞEHİR (AA) - Türkiye'nin önemli nohut üretim merkezlerinden Kırşehir'in Kaman ilçesinde, antraknoz hastalığı nedeniyle bu ürünün veriminde yüzde 50 azalma bekleniyor.

İlçede yaklaşık 300 bin dekar alana nohut eken üreticiler, yaşanan nemin sonucu oluşan antraknoz hastalığı ile mücadele diyor. Çiftçiler, ikinci, üçüncü kez tarlalarını ilaçlıyor.

Kaman Ziraat Odası Başkanı İbrahim Öncül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin 26 bin ton nohut üretimiyle Türkiye'nin altıncı önemli bölgesi olduğunu söyledi.

Son yıllarda çiftçilerin nohuda yönelmesiyle ekilen arazi miktarının da arttığını belirten Öncül, "Kaman'da şu anda 250 bin dekar nohut ekili. 50 bin de kayıtlı olmayan arazi çıkar. Kaman'ın 1 milyon dönüm arazisi var. Üçte birinde nohut ekili. 300 bin dönüme yakın nohut var." dedi.

Nohut üreticisinin 10 gündür antraknoz hastalığıyla mücadele ettiğini vurgulayan Öncül, şöyle devam etti:

"Bu ürün, kuru havayı, lodosu ister. O da yok. Nem oluştuğundan bu hastalık Kaman'da sıkça görülüyor. Bu nedenle nohutta antraknoz hastalığı var. Bu hastalık nohudu gazel gibi yapıyor ve kurutuyor. 10 gündür Kaman civarında hastalık var. Eskiden de vardı ama bu yıl hava şartlarından dolayı daha fazla oldu. Yoğun yaşanıyor. Çiftçilerimiz ikinci, üçüncü sefer ilaçlama yapıyor. Dördüncü sefer tarlaya girenler var."

Hastalıktan dolayı bu yıl rekoltede düşüş yaşanacağını dile getiren Öncül, "Hastalık olmasaydı Kaman'da 30-40 bin ton nohut hasadı bekliyorduk. Antraknoz hastalığından dolayı nohutta beklenen rekolte yüzde 50 azaldı. Kaman'da 20-25 bin ton civarında bir nohut rekoltesi olabilir." diye konuştu.

Benzer köyünden üretici Halit Alkan da antraknoz hastalığının her yıl kısmen görüldüğünü ancak bu yıl etkisinin çok fazla olduğunu söyledi. Bu hastalığa karşı ilaçlı mücadeleye devam ettiklerini belirten Alkan, arazilerde ciddi verim düşüklüğüne neden olacağını söyledi.

KırşehirYerel Seçim Sonuçları

Kırşehir Hava Durumu

17°CŞİMDİÇARŞAMBA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.