20.05.2019 11:25 | Son Güncelleme:
AA

AP seçimlerine doğru 'yalan haber' korkusu

Avrupa Parlamentosu seçimlerine birkaç gün kala Avrupa Birliği, sosyal medya platformlarına yoğun baskı uyguluyor. AP Rusya'yı Avrupa'da yoğun olarak yalan haber yaymakla suçlarken, kıtada yükseliş gösteren aşırı sağcı kesimler de sıklıkla yalan habere başvuruyor.

Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerde  23-26 Mayıs'ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri yaklaşırken, Birlik,  yakın zamanda mücadeleyi artırdığı yalan haberin seçimlere olası etkilerinden  endişe duyuyor. 

Dünya genelinde Hindistan'dan sonra ikinci büyük demokratik seçimler  olan AP seçimleri, tüm üye ülkelerde ayrı ayrı yapılıyor. Üye ülkelerin yalan  haberle ulusal mücadele kapasitelerinin farklılık göstermesi, AP seçimlerine bu  unsurun damga vurma ihtimalini de beraberinde getiriyor.

AB'nin yakın zamanda sosyal medya devlerine uyguladığı baskı ve kendi  düzenlemeleri yoluyla yalan haberle mücadeleyi artırdığı görülüyor. AB tarafından  geç idrak edilmiş bir tehdit olarak değerlendirilen yalan haberle söz konusu  mücadelenin yeterli olup olamayacağı ise bir soru işareti olmaya devam ediyor.

Yalan haber

Yalan haber, kasıtlı bir şekilde gerçek dışı bilgiler kullanarak ve  güvenilir kaynak görüntüsü vererek insanların görüşlerini etkilemeyi amaçlayan  haberler ve raporlar olarak tanımlanıyor.

Genellikle bir siyasi gündeme hizmet eden ve karmaşıklık yaratmayı  amaçlayan yalan haber esasen yeni bir kavram olmasa da özellikle 21'inci  yüzyıldaki teknolojik gelişmeler ve sosyal medyanın kolaylaştırıcı etkisiyle  giderek daha büyük bir tehdit haline gelmiş durumda.

Halihazırda yaygın olarak kullanılan Facebook, Twitter ve Google gibi  sosyal medya mecraları, yalan haberin hızlı bir şekilde ve daha geniş kitlelere  yayılmasına imkan sağlıyor.

Yalan haberin ABD'deki 2016 başkanlık seçimleri ve İngiltere'deki  Brexit referandumunda oynadığı rolün, AB açısından tehdidin boyutunu algılama  bağlamında etkili olduğu değerlendiriliyor.

AB ne yapıyor?

AB yalan haberle mücadele etmek için birkaç farklı adımı birlikte  yürütüyor. AB'nin mücadelesinin temel ayaklarından birini Facebook, Twitter ve  Google gibi sosyal medya platformlarına uygulanan baskı ve çağrılar oluşturuyor.

AB, sürekli olarak bu dijital platformlara reklam yerleştirme, siyasi  reklamlar ve sahte hesapların belirlenmesi alanında çalışmalarını artırması ve  atılan adımları Birlik yetkilileriyle paylaşması gerektiği yönünde çağrı yapıyor.

Bu çerçevede adım atan Facebook geçen ay bir "yalan haber odası"  kurarak mücadeleyi artıracağını bildirirken, Google ve Twitter gibi platformlar  da AB'ye aylık rapor vereceğini duyurdu.

AB'nin aynı zamanda akademisyenler, sivil toplum örgütleri ve basın  yayın organlarının temsilcilerinden oluşan ve yalan haber ile yanlış  bilgilendirmeye ilişkin araştırma yürüten bir uzman grubu da bulunuyor.

Yalan haber tespit eden ve doğru bilgiyi yayımlayan kuruluşlara da fon  sağlayan AB, diğer taraftan da üye ülke vatandaşlarını yalan habere karşı  bilgilendirme kampanyaları yürütüyor.

Kim yapıyor?

AP, Avrupa'daki temel yalan haber kaynağı olarak Rusya'yı işaret  ediyor. Konuya ilişkin açıklanan AP raporunda şu ifadelere yer veriliyor:

"Kremlin yalan haber kampanyasını hem Ukrayna'ya karşı hem de Batı'ya  karşı sürdürüyor. Kremlin yanlısı yalan haber kampanyaları, dağılmanın eşiğinde  olan, ahlaki değerlerini yitirmiş bir AB resmi çizmeye çalışırken, bir yandan da  Batı toplumları arasındaki bölünmüşlüklerden istifade etmeye çalışıyor."

Merkezi ABD'de bulunan siber savunma şirketi SafeGuard Cyber da  Rusya'nın Avrupa'da yalan haber yayma konusunda etkin olduğunu savunuyor. Şirket,  açıkladığı bir raporda, AP seçimleri öncesinde AB vatandaşlarının yarısının Rus  aktörler tarafından sosyal medyada yayılan farklı yalan haberlere maruz kaldığını  belirtiyor.

Moskova yönetimi ise tüm bu iddiaları reddediyor.

Yalan haber aynı zamanda kıtada giderek güç kazanan aşırı sağcı ve  popülist partiler tarafından sıklıkla kullanılan bir araç olarak dikkati çekiyor.

Aşırı sağcı partiler ve siyasetçilerin, özellikle AB toplumunun  hassasiyet gösterdiği göçmenler ve terör saldırıları gibi konularda sıklıkla  yalan habere başvurduğu görülüyor.

AP seçimlerine doğru yalan haber örnekleri

SafeGuard Cyber şirketi, İngiltere'nin zorlu geçen AB'den ayrılma  sürecinde Rusya kaynaklı hesapların toplumdaki bölünmüşlüğü derinleştirmek için  Brexit yanlısı ve karşıtı mesajları yaygınlaştırdığını duyurdu.

Diğer yandan, geçen ay Paris'teki Notre Dame Katedrali'nde çıkan  yangına ilişkin Rus yayın organlarının iddiaları da dikkati çekti. Henüz yangının  neden çıktığına dair bir resmi açıklama bulunmazken, bazı Rus basın organları  yangını "İslamcı militanların" çıkardığı haberlerini yaymaya başladı.

19 farklı basın organının birlikte yürüttüğü "FactCheckEU" adlı haber  doğruluma örgütüne göre ise AP seçimlerine doğru İslam ve göçmenler konusunda  yalan haber paylaşımları artmaya başladı.

Bu çerçevede AB Komisyonu Başkanlığına aday olan  Frans Timmermans'ın  Avrupa'ya Müslüman erkeklerin göçünü kolaylaştıracağı yönünde yalan haberler  sosyal medya mecralarında yaygın olarak paylaşıldı.

Öte yandan, Almanya'daki aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD)  Partisi üyesi Martin Sichert, "İslam'ın eleştirilmesi yasak" paylaşımıyla Avrupa  İnsan Hakları Mahkemesinin İslam'ın korunmasını ifade özgürlüğünden daha fazla  önemsediğine ilişkin yanlış bilgi yaydı.

Yine AfD, Facebook sayfasından paylaştığı "1,4 milyon göçmen Almanya  biletlerini bekliyor" başlıklı yalan haberle AP seçimlerine doğru göçmenler  üzerinden propaganda yapmaya çalıştı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0