Birçoğumuz apandisi parmak büyüklüğünde işe yaramaz bir organ olarak biliriz fakat apandis, vücuda giren yabancı maddeleri ve mikroorganizmaları tutan ilk organdır. Bu yüzden apandis, karın bölgesindeki organların bademciği olarak bilinir.

Apandisit ağrısı ilk olarak kendini çok belli etmez. Ağrı çok şiddetli değildir. Karında belli belirsiz bir ağrı vardır. Bunun yanında mide bulantısı hissedilebilir ve sindirim sisteminde problemler baş gösterebilir.

Bundan 5-6 saat kadar sonra asıl ağrılar, uyaranlar arttıkça kendini belli etmeye başlar. Karın bölgesinde, özellikle karnın sağ alt tarafında gittikçe artan bir ağrı görülür. Bununla beraber mide bulantısı ve sindirim sistemindeki sorunlar devam eder.

Ağrıda hareket ederken, öksürürken hatta doktor muayene ederken bile artış görülür. Bir taşıtla hastaneye giderken bile arabanın hareketi ve titreşimi ağrıları etkiler.

Apandisit ağrısı kıvrandırıcı ve dayanılmaz bir ağrı değildir. Bunun yanı sıra iştahsızlık görülebilir ve hastanın canı bir şey yemek istemez. Ayrıca bazı durumlarda bulantı, kusma ve hatta ishal görülebilir.

Eğer bu belirtileri yaşıyorsanız, karnınızda müphem yani belli belirsiz ve her hareketinizle artan bir ağrı oluyorsa ve iştahsızlık, bulantı, kusma, ishal gibi durumlar oluştuysa o gün içinde mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Basit bir ultrasonla apandisin şişip şişmediği görülebilir.

Ayrıca bu gibi bir durumda ağrı kesici alınması, ağrıyı gölgeleyeceğinden ve anlaşılmasını zorlaştıracağından yanlıştır.