Milliyet Tatil

13.02.2012 - 12:09 | Son Güncelleme: 15.05.2017-17:08

Apollonia Antik Kenti’ne Yolculuk

Kaş-Finike yolu üzerinde bulunan Apollonia Antik Kenti, turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Sitene Ekle

Apollonia, Kaş-Finike yolu üzerinde Teke Yarımadası ve Sıcak Yarımadası arasındaki Kılınçı Köyü yakınlarında yer alır. Yeri hakkında araştırmacılar tartışma içerisinde olsa da Augustus ve Tiberius dönemine ait adak stelleri( dikili blok) sayesinde yeri saptanabilmiştir.Apollonia’nın kelime anlamı Helen dilinde “ Apollon Yurdu” demektir. Yerleşke “L” harfine benzeyen bir kayalık üzerinde inşa edilmiştir. Ancak kim tarafından ne zaman kurulduğu bilinmemektedir.

Kentin günümüzde ulaşılabilen kısmı akropoldür. Akropol, Yunanca’da “yukarıda bulunan şehir” demektir. Eski Yunan kentlerinde, kentin yanı başındaki yükseklikte kurulan yerlere bu isim verilirdi.

Apollonia’dan günümüze kadar gelmeyi başaran en belirgin örnekler nekropoller(ölüler şehri) ve kentin çevresindeki mezar anıtlardır.

Her yıl yerli yabancı pek çok turist Kaş gibi cennet bir köşeye gelerek hem tatilin keyfini çıkarmakta hem de sayısız tarihi eseri gezmektedir.


Sabiha Gökçen havaalanı hangi ilimizdedir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX