Apple 2018'de dünyanın ilk trilyon dolarlık şirketi olacak

28.12.2017'de eklendi28.12.2017-14:42 'de güncellendi
Apple'ın 2018 yılında 1 trilyon dolarlık piyasa değerine erişeceği düşünülüyor. iPhone X, potansiyel Çin büyümesi, hisse satın alım çabaları, son vergi reformu ve daha fazlasıyla Apple'ın ivme kazanması çok büyük.

milliyet.com.tr

Barron’un son araştırma raporuna göre, Apple’ın 2018 yılında 1 trilyon dolarlık piyasaya değerine erişeceği ve bunun nasıl olacağı belirtiliyor. iPhone X, Çin pazarındaki büyüme, hisse satın alımları, ABD’deki son vergi reformu ve daha fazlasıyla Apple’ın şirket değerini artırma noktasında büyük bir ivme kazanması bekleniyor.

Barron, şu anda piyasa değeri 900 milyar dolar civarında olan Apple’ın, iPhone X ve müşterilerine sunduğu hizmetleri sayesinde piyasa değerini arttırmasını bekliyor.

Apple, en son çeyrekteki mali yılda 48.3 milyar dolar kar ile 229.2 milyar dolar gelir elde etti. Apple, hisse değerini yıl boyunca yüzde 50 artırırken, hisse başına kazanç ise yüzde 11 artış gösterdi.

Barron, Apple’ın yatırımcılarına daha fazla güven oluşturacak bir yıl ile daha istikrarlı bir performans sergileyeceğini ve şirketin piyasa değerini 1 trilyon dolara yükselteceğini belirtiyor.

Diğer istatistikler Apple'ın satın alma çabaları ile hisse başına kazançlarını% 11 arttırdığı ve AAPL hisseleri yıl boyunca% 50 büyümeyi içerdiğini gösteriyor.

2014 yılından bu yana yüzde 56 büyüme gösteren S&P 500 şirketlerine karşı tek başına Apple’ın yüzde 147 büyüme kaydettiğini belirten Barron, bunun oldukça etkileyici bir oran olduğuna atıfta bulunuyor. Yatırımcılara göre Apple, sadece bir cihaz üreticisi ve hizmet sağlayıcısından çok daha fazlası.

Bu noktada Apple'ın tahminen 900 milyon müşterisi var. Hizmetleri yalnızca gelirinin% 13'unu oluştursa da, kârının% 20'sini oluşturuyor.