Apple'ın tanıttığı iOS 12 ne gibi yenilikler getirecek?

ABD'li teknoloji devi Apple, uygulamaları ve eski model cihazları çok daha hızlı biçimde çalıştıracak işletim sistemi iOS 12'yi duyurdu. Peki iOS 12 başka ne gibi yenilikler getirecek?

Apple'ın tanıttığı iOS 12 ne gibi yenilikler getirecek?

Geçtiğimiz aylarda Apple, eski model cihazların kullanım ömrünü uzatmak için güncellemelerle daha yavaş çalıştığını itiraf etmiş ve bu itiraf şirkete çok sayıda dava olarak geri dönmüştü.

Şirket bu hatasını bir sonraki iOS sürümünde telafi etmeye hazırlanıyor. Apple yeni işletim sistemi iOS 12'yi resmen duyurdu.

Şirketin yazılım şefi Craig Federighi tarafından Kaliforniya'daki Dünya Geliştirici Konferansı'nda yapılan açıklamada, iOS 12 yazılımının ücretsiz ve iOS 11'i destekleyen tüm cihazlar için kullanılabilir olacağını söyledi.

Yeni yazılımla beraber eski model cihazların daha hızlı çalışacağını ve böylece uygulamaların yüzde 40 oranında daha hızlı performans göstereceğini belirten Federighi, mesaj gönderirken klavyenin de yüzde 50 daha hızlı görüneceğini ifade etti.

iOS 11'in gizli kalmış 43 özelliği...

Federighi'a göre yeni yazılımla beraber eski model iPhone ve iPadler'in kamera uygulaması yüzde 70 daha hızlı açılacak.

iOS 12 eski model cihazların performansını hızlandırmakla kalmayacak ve ayrıca Apple fotoğraflar ve diğer uygulamalarda geliştirilmiş arama seçenekleri sunacak.

Yeni yazılımda Apple'ın ses asistani Siri'de de önemli geliştirmeler yapıldı. 'Shortcuts' (Kısayol) adı verilen yeni bir özellik, üçüncü taraf uygulamalarının Siri'ye erişimine olanak sağlayacak. 

Konferansta Siri'nin yeni özelliği ile ilgili bir test yapıldı. Siri'ye 'Anahtarımı kaybettim' söylendi ve anahtara bağlı bluetooth takip cihazı aktif hale geldi.

Yeni yazılımla Apple kullanıcılarının hayatına girecek bir diğer önemli özellik, uygulamalarda geçirilen zamanı kısıtlayabilme imkanı.

Bu özellik sayesinde Instagram ve WhatsApp gibi uygulamalar için bazı sınırlamalar ayarlayabilmek mümkün olacak. Uygulamalar için belirttiğiniz zaman sınırlamasının ardından uygulamalar otomatik olarak çalışmayı durduracak. Bu özellik daha çok çocuklu aileler için düşünülmüş.

Yeni yazılımda animojiler de unutulmadı. Dilinizi dışarı çıkardığınızda tanımlamanın yanı sıra şirket, hayalet ve T-rex gibi yeni karakterleri de yazılımla beraber telefonlara getirecek.

iPhone X vs iPhone 8! Hangisini satın almalı?

Apple'ın tanıtımlarında pek bahsetmediği 20 kullanışlı iPhone özelliği...

Kendinizi çizgi film karakterine dönüştürmek istiyorsanız yeni yazılımdaki Memoji uygulaması işinizi fazlasıyla görecek. Muhtemelen birkaç ay sonra birçok arkadaşınızın çizgi film versiyonunu görmeye başlayacaksınız.

Son olarak FaceTime uygulamasına grup sohbet özelliği eklendi. Tek bir FaceTime görüşmesinde aynı anda 32 kişi ile beraber konuşmanız mümkün olacak ve görüşme esnasında insanların yüzüne Memojiler ekleyebileceksiniz.

FaceTime grup sohbet özelliği iPhone, iPad ve Mac cihazlarda kullanılabilir olacak. Apple Watch içinse bu özellik yalnızca sesle mümkün olacak.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak