03.01.2018 01:30 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

Apple Netflix’i ‘Trump gazıyla’ alır mı?

ABD’li teknoloji devi Apple’ın, film ve dizileriyle 190 ülkeye yayılan Amerikalı yayın devi Netflix’i satın alabileceği konuşuluyor. Amerikalı finans kuruluşu Citi’nin hazırladığı raporda, ABD Başkanı Donald Trump’ın şirketlere avantajlar sağlayan vergi kanunu ile Apple’ın Netflix’i almasının yüzde 40 ihtimal dahilinde olduğu yazıldı.

Citi analistleri Jim Suva ve Asiya Merchant tarafından hazırlanan rapor, yeni vergi düzenlemesinin ABD dışındaki parasını ülkeye getiren şirketlere tek seferlik kolaylık sağladığını hatırlattı. 

Raporda, “Şirketin çok fazla nakit parası var. 250 milyar dolar civarında. Buna her yıl 50 milyar dolar daha ekleniyor. Apple yüksek vergiden kaçınmak için bugüne kadar parayı ABD’ye getirmedi. Vergi reformuyla Apple bu parayı kullanmak isteyebilir. Parasının yüzde 90’ı ABD dışında olan Apple, yüzde 10 vergi kesintiyle parasını getirirse, şirket veya hisse alımı için elinde 220 milyar dolar olacak” denildi.

Apple’ın bu paranın üçte birini harcayarak 190 ülkede 109 milyon abonesi bulunan Netflix’i alabileceğini hatırlatan rapor, bu birleşmeye yüzde 40 ihtimal verdi. Apple iTunes ile film hizmeti sunsa da, izleyiciler Netflix, Amazon ve Hulu’nun orijinal dizilerine giderek daha fazla rağbet gösteriyor. Bu nedenle Apple da içerek üretimine Jennifer Aniston ve Reese Witherspoon’un oynadığı bir diziyle adım attı.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5