Ekonomi
25.11.2014 - 10:28 | Son Güncelleme: 25.11.2014-10:28

Aracını satanlar dikkat!

Otomobil sahiplerinin güvenini kazanarak para vermeden araçların satışını üzerine alan çete, 10 milyon liralık vurgun yaparak ortadan kayboldu İstanbul'da kendilerini lüks galeri işletiyormuş gibi gösterip otomobil sahiplerinin güvenini kazanarak para vermeden araçların satışını üzerine alan çete, 10 milyon liralık vurgun yaparak ortadan kayboldu.

Sitene Ekle

Olay, bilişim şirketi sahibi Savaş Demir'in Audi A5 marka aracını satmasıyla ortaya çıktı. İnternet sitesine koyduğu ilanının ardından iki şebeke üyesi Demir'e hiç pazarlık yapmadan aracı alacaklarını söyleyerek galerilerine davet etti. Galeriye giden Demir'i kapıda iyi giyimli sekreterler karşıladı. Galeri sahibi olarak görünen A.T., "Benim de Savaş isimli bir müşterim var. Sizin plaka ona çok uygun, hiç pazarlık yapmadan otomobilinizi ona alacağız" dedi. Görüşme sırasında sekreterler de A.T.'ye "Efendim 100 bin dolar para geldi hangi hesaba yatıralım, 200 bin dolar para geldi nereye gönderilim" diyerek Demir'i etkiledi.

'PARANI YARIN ELDEN AL'

Demir, galeri görevlileriyle otomobilin satış devri için kapanmasına kısa süre kala notere gitti. Galeri yetkilileri parayı hesaba yatırdığını söyleyince acele bir şekilde aracın satışı yapıldı. Ancak hesabını kontrol eden Demir, anlaştıkları 177 bin 500 TL yerine sadece bin 750 TL yattığını fark etti. Durumu galeri yetkililerine iletti. Muhasebe hatası olduğunu söyleyen galericiler "Yarın gelin, paranızı nakit olarak alın" dedi.

Ertesi sabah parayı almaya giden Demir, galerinin taşındığını gördü. Dolandırıldığını anlayan Demir, yaptığı araştırmada, otomobilinin başka bir galeri tarafından internet üzerinden 157 bin TL'ye satışa çıkarıldığını belirledi. İstanbul Anadolu Mahkemesi'ne giden Demir, kendisini dolandıran kişilerden şikâyetçi oldu. Otomobilinin satışını önlemek için de "satılamaz" şerhi koydurdu.

İstanbul Anadolu Adliyesi Cumhuriyet Savcılığı, işadamı Savaş Demir'in otomobilini dolandıran şebeke üyelerinin 100'e yakın kişiye de benzer yöntemlerle dolandırdığını saptadı. Aynı yöntemle dolandırılan ve mahkemelere koşan mağdurların dosyaları birleştirildi.

100 KİŞİYE AYNI NUMARA!

Yürütülen soruşturmada, şebeke üyelerinin sürekli yer değiştirerek paravan olarak lüks otomobil galerisi açtığı, bu sayede satışlarını üzerlerine aldıkları otomobiller ile yaklaşık 10 milyon TL'lik vurgun yaptığı belirlendi. Polis, lüks galeri çetesinin peşine düştü.


Bilgi YarışmasıHangisi tropikal bir meyve değildir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Yanardağ ağzına ne denir?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 10097.242 %0.44
  Deger%
  NIBAS6.7019.86
  INTEM20.6011.65
  VKGYO2.098.29
  DENIZ15.617.66
  UTPYA5.106.92
  Tümü »

  ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX