5 inekle başladı 100 hayvanlık çiftlik kurdu
5 inekle başladı 100 hayvanlık çiftlik kurduSiirt’in Kurtalan ilçesinde iki yıl önce 5 inekle hayvancılık işine giren Mehmet Şirin Alpınar, 3 yıl içerisinde 100 inekli çiftlik kurdu. Alpınar, çiftliğini daha da büyütüp, hayvan sayısını 200’e çıkarmayı hedefliyor. Siirt'in Kurtalan ilçesine 3 kilometre mesafede bulunan Konakpınar köyünde 3 yıl önce bir yakınıyla birlikte derme çatma bir barakada 5 inekle hayvancılığa başlayan Mehmet Şirin Alpınar, elde ettiği gelir sayesinde büyük bir çiftlik kurup, inek sayısını 100’e ulaştırdı. Alpınar, çiftliğini daha da büyütüp, hayvan sayısını 200’e çıkarmayı ve kendi markasıyla süt üretmeyi hedefliyor. Hayvancılığa 5 simental inekle başladığını anlatan Alpınar, “Şuan 100 hayvana ulaştım. 5 kişiyi istihdam ettiriyorum. Bu şekilde hayvancılıkla uğraşıyorum. Bu hayvan ırkı hem sütçü hem de etçildir. Hayvanlarımız yurt dışından ithal edildi. Hedefimiz Allah'ın izniyle kapasiteyi artıracak bir tesis kurarak ilimizde, baba ocağı Kurtalan'da hizmet etmektir. Hayvanlarımızda şuana kadar bir devlet desteği almadık, tümünü öz kaynakla yaptık. Doğurgan bir havyan ırkı olan simental aynı zamanda bölge şartlarına da çabuk uyum sağlıyor. Ayrıca uzun ömürlü ve yerli ırka oranla daha fazla süt veriyor. Yerli hayvanlar 5 kilo süt veriyorsa bu ineklerin verdiği süt oranı 30 litreye kadar ulaşabiliyor” dedi. “Kapasiteyi artıracağız” Kapasiteyi 200 hayvana çıkarmayı hedeflediklerini ve bu konuda devlet desteğine ihtiyaç duyduklarını aktaran Alpınar, “İmkanlarımız çok yetersiz. Tüm öz kaynağı harcadık. Şuan ahırın çatıları yok, en küçük bir yağışta her taraf su altında kalıyor. Ayrıca elektrik yok, yolumuz çamur içinde. Devlet yetkililerinden destek bekliyoruz” diye konuştu.
11.09.2019Haberler
Hindi alacaklara tavsiyelerde bulundu
Hindi alacaklara tavsiyelerde bulunduYılbaşı gecesine sayılı günler kala vatandaşları hindi alma telaşı sardı. Yılbaşı gecesi hindi yemek isteyenlere, yetiştirici altın değerinde tavsiyelerde bulundu. Edirne’de Havsa-Uzunköprü yolu üzerinde bir barınakta bakılan bin 200 adet hindi, İstanbul’da yılbaşı gecesi sofraları süsleyecek. Iğdır’dan Edirne’ye hindi yetiştiriciliği yapmaya gelen Olcay Çırıkka, bin 200 adet hindisini İstanbul’da hindi pazarında satmak için son hazırlıklarını yapıyor. Hindilerini doğal ortamda yetiştiren Çırıkka, sağlıklı hindinin seçilmesi konusunda vatandaşları uyardı. Çırıkka, sağlıklı yılbaşı hindisinin doğal beslenmesi gerektiğini belirterek, “Kanatlarının altında derinin sarı renk olması lazım. Derinin altındaki sarılık hindinin yağlı olduğunu göstergesidir. Kanat altında sarı renk hindinin iyi beslendiğinin gösterir. Sağlıklı hindinin tüyleri pırıl pırıl olmalı” dedi. “Hindiler gece gündüz dışarıda otluyor” Çırıkkka, 6 yılıdır yılbaşı hindisi yetiştirdiğini belirterek, “Yaptığım iş çok zor ve zahmetli. Hindilerim doğal. Hiçbir katkı ve hormon yok. Hindiler gece gündüz dışarıda otluyor. Burada ve İstanbul’da satacağız. Tanesini 120-130 liradan satıyoruz. Yılbaşında 12-13 kilo ağırlığındaki hindi 130-140 liradan alıcı bulur. Ortalama erkek hindiler 12-13 kilo geliyor. Ana hindiler 5-6 kilo ağırlığında. Hindi sadece yılbaşında değil, yılbaşından önce de tercih ediliyor. İyi hindi eti doğada otlayan, çeltik tavalarında otlayan, ayçiçeği tarlarında otlayan hindidir. Küspe ve sanayi yemi yemeyen hindinin eti güzeldir” dedi. Çırıkka, son olarak yılbaşında tavuk eti tercih edeceklere, “Gönül ister ki hindi eti yesinler” dedi.
11.09.2019Haberler
Mantar üreticileri kredi bekliyor
Mantar üreticileri kredi bekliyorBalıkesir’in Burhaniye ilçesinde Mantar Yetiştiriciliği Kursu’nda mantar ekimi yapan vatandaşlar, kredi desteği bekliyor. Burhaniye’de Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün düzenlediği kursa 5’i kadın 13 kişi katıldı. 192 saat ders gören vatandaşlar, kavak kütüklerine istiridye mantarı ekimi yaptı. Ayrıca, kaynatılan samanlar ekim yapıldıktan sonra torbalara dolduruldu. 20-25 derecelik sıcaklıkta mantar çıkmaya başlayacağını anlatan Ziraat Teknikeri Ekrem Sağdıç, ekim yapılan kavak kütüklerinden 5 yıl süreyle mantar elde edileceğini söyledi. Kursa katılan vatandaşlarda, ticari anlamda üretim yapacaklarını ve kredi desteği sağlanmasını istediler. Kursiyerlere mantar ekimini gösteren Ziraat Teknikeri Ekrem Sağdıç,” Kavakları 50 santimetre halinde kestik. 5’er santim üzerinde de kapak çıkardık. Kavaklarımızın kenarlarına bir parmak kalınlığında talaşlar sıraladık. Sonra su verdik ve misellerimizi getirip orta yerlerine koyduk. Etraflarını da bantlarla sardık. Bundan sonra 20-25 günlük kuluçka dönemi başlıyor. 20-25 derecede ısıda, 20-25 günde miseller saracak. Böylelikle de kuluçka dönemi bitmiş olacak. Ondan sonra bunların naylonlarını bantlarını sökerek üretim yerlerine koyacağız" dedi. Mantar işini ticari boyutta yapmak istediğini anlatan ve kredi olanağı sağlanmasını isteyen Aliye Balcı’da,”Biz bunu ticari yapmayı düşünüyoruz. Fakat uygulama alanlarımız olmadığı için kendi imkanlarımızla yapmaya çalıştık. Bu gün istiridye mantarının dikimini yaptık. Fakat kültür mantarı, hijyenik bir ortam istediği için ve bizim de böyle uygulama alanlarımız olmadığı için devletten yardım bekliyoruz. Ev hanımlarının da yapabileceği çok güzel bir iş olduğu için kredi imkanlarının sunulmasını istiyoruz” dedi. Ayşe Demir ise,” Evimize katkıda bulunmak için bu işi öğrenmeye karar verdik. Bunları yapıp evimize katkıda bulunmak, çoluk çocuğumuza bir imkan sağlamak istiyoruz. Eğer devlet bize destek verirse, bu işi ilerletmek istiyoruz."dedi.
11.09.2019Haberler
Tarihe göre sonuçlar
Bölümlere göre sonuçlar
Yazarlara göre sonuçlar