Ariana Grande'nin Japonca '7 rings' dövmesi hem canını, hem başını yaktı

Ariana Grande'nin 2019 yılının başında çıkardığı single'ı '7 Rings' için yaptırdığı dövme başına iş açtı. Dünyanın belki de en çetrefilli dili olan Japonca'nın kollara ayrılan alfabelerinden Kanji sembolleriyle yaptırılan ve '7 rings' yazdırılması amaçlanan dövmede aslında 'barbekü' yazıyormuş. Bu durumu şarkıcının Japon takipçileri fark etti. Grande düzelttirmek için uğraşsa da hevesi kırıldı bir kere!

Ariana Grande'nin Japonca '7 rings' dövmesi hem canını, hem başını yaktı

Ana dilde dövme yaptırmamak

Ana dilde dövme yaptırmamak

Çevremizde 'yazılı dövme' sahibi olanlara baktığımızda çoğunun dövmelerinin Türkçe yerine Arapça, İngilizce, Latince, Çince, Japonca, Kiril alfabesiyle yapıldığını görüyoruz.

İnsanlar galiba her gün konuştukları, yazdıkları, okudukları ana dillerini vücutlarına kazımak istemiyor. Farklılık arıyorlar.

Yazı içeren dövmelerin çoğunluğunun yabancı dilde olmasının sebebi bu olsa gerek. Ariana Grande de bu klişeye düşmese ve gidip direkt İngilizce '7 rings' yazdırsa kafası, gözü rahat olacaktı.

Biz de Japonca bilmediğimiz için farkına pek varamıyoruz ama bir Japon gibi düşünürsek aslında olay bayağı komik.

Bu, Grande'nin tıpkı Türkçe olarak '7 Yüzük' yerine '7 Düzük' yazdırması gibi bir durum.
 

Benzer hataya daha önce izdivaç programlarının aranan ismi Naz Mila da düşmüştü. Mazbut gelin adayının herhangi bir edebi değeri taşıyamayıp yıkılan "I can judge a single god with my wrongs and wrongs" dövmesi, Daily Mail ve The Sun'a bile konu olmuştu.Demek ki bilmediğimiz dilde, bilen birine danışmadan dövme yaptırmak riskli iş.

Dövme insanı vezir de eder, rezil de...

Dövme insanı vezir de eder, rezil de...

Dövme estetik bir sanat. Hatta bana göre bir aksesuar. Dövmeli insanlara uzun yıllar öcü gibi bakılsa da, 'abdest geçiriyor mu o?' diye sorulsa da, artık biraz da olsa kanıksandı. Dövme, abdest kırmıyor ama heves kırıyor.
 

Kötü bir dövmeniz varsa, kötü bir dövmeciye yaptırdıysanız, o figürler sizi estetik göstermek yerine dövmeyi saklamanıza neden olur. Dövme bir sanat, dövmeci ise sanatçıdır. Ve Ariana Grande gibi dünyaca tanınmış, zengin biri, dövmesini düzelttirmek için en iyisine ulaşabilir. Ama işte canı yanıyor...

Ariana Grande'ye çözüm önerisi

Ariana Grande'ye çözüm önerisi

Ariana Grande, Instagram hesabından dövmesini avuç içine yaptırırken canı çok acıdığı için bazı figürleri (harfleri) yaptırmadığını, bu eksiklerin de anlam kaymasına sebep olduğunu açıkladı.

Dövmeyi düzelttirme ya da sildirme işlemleri de yine acı vereceği için Ariana Grande en iyisi "Barbekü" isimli bir single daha çıkarsın.

Ne de olsa ister 'Imagine', ister '7 rings', ister 'Barbekü', ister 'Muratgilin Damından'... Ne söylese kayıtsız şartsız 100 milyon tıklanmayı geçiyor. Bu da bir başka pazarlama stratejisi olur.

Bu makaleye ifade bırak