21.01.2011 02:33 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

Arjantin’le yeni dönem

Arjantin Cumhurbaşkanı Christina Fernandez de Kirchner, dün resmi temaslar için Ankara’ya geldi

Çankaya Köşkü’nde askeri törenle karşılanan Kirchner, şeref kıtasını “Merhaba asker” diyerek selamladı. Gül ile Kirchner, heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Öncesinde Türkiye ile Arjantin arasında, Diplomasi Akademileri Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı, Hükümetler arası 2011-2014 Yılları Kültür İşbirliği Anlaşması ve Türkiye ile Arjantin Arasında Hava Ulaştırması Anlaşması imzalandı.
 Arjantin’in İstanbul’da başkonsolosluk açma kararı aldığını söyleyen Gül “Biraz önce imzalanan havacılık anlaşmasıyla Türkiye ile Arjantin arasında direkt uçak seferlerini de düşünüyoruz” dedi. 
Kirchner, ülkesindeki Arap asıllı vatandaşların hâlâ Los Turcos olarak anıldığını özel bağlara örnek olarak göstererek, bu nitelendirmenin dostane bir ifade olduğunu bildirdi. 

Erdoğan’dan ispanyolca jesti
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner ile geçtiğimiz mayısta iki ülke arasında yaşanan Atatürk büstü krizi sonrası ilk kez bir araya geldi. Erdoğan, görüşmenin finalinde ise Kirchner’e jest yaparak, Arjantinli konuğunu İspanyolca “teşekkür ederim” anlamına gelen “gracias” diyerek uğurladı.  

Dostluğa kadeh kaldırdılar
Cumhurbaşkanı Gül, Arjantin Cumhurbaşkanı Kirchner onuruna Çankaya Köşkü’nde dün akşam yemeği verdi. Kirchner yemeğe kızı Florencia Kirchner’le katıldı.Yemekte yaptığı konuşmada iki ülkenin uluslararası arenadaki yerine değinen Gül, Türkiye ve Arjantin’in çok taraflı platformlarda ve örgütlerde dünyanın yükselen aktörlerini temsil ettiğini söyledi. Türk devleti ve halkının Arjantin ile ilişkilere büyük değer verdiğini belirten Gül, sözlerini, “Türkiye-Arjantin dostluğunun geliştirilmesine kıymetli katkılarda bulunan müteveffa eşiniz, eski Cumhurbaşkanı Sayın Nestor Kirchner’i bir kez daha saygıyla anıyor, kadehimi Türk ve Arjantin dostluğu ile Zat-ı Devletlerinin sağlık ve mutluluğu için kaldırıyorum” diyerek tamamladı. Vefat eden eşini andığı için Gül’e teşekkür eden Kirchner de, ilk kez Türkiye’de bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Gül Kircher ve kızıyla kadeh kaldırdı.  

 

Kendini Eva Peron’a benzetiyor
Arjantin’de First Lady’likten Başkanlığa yükselen Cristina Fernandez de Kirchner (57) iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek üzere Türkiye’ye geldi. Time dergisinin 2010 yılının en güçlü iyi kadın liderleri sıralamasında üçüncü sırada yer alan Kirchner, başkanlığı geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden kocası Nestor Kirchner’den 2007 yılında devralmıştı.
Başkent Buenos Aires’de Alman bir baba ve Hırvat bir anneden dünyaya gelen Kirchner, Nestor Kirchner ile 1975 yılında hukuk fakültesinde tanıştı. Arjantin eski başkanlarından Juan Peron tarafından kurulan Peronist partiye kendisi senatör, kocası ise vali olarak giren avukat Kirchner, 2003 yılında eşinin kazandığı Başkanlık seçimleri ile ülkenin First Lady’si oldu. Kendisini Arjantin’in efsane first lady’si Eva Peron’a benzeten Kirchner, tüm Arjantinli kadınların onun sayesinde seçme seçilme hakkı kazandığını savunuyor. 

Gazetelere baskı iddiası
Toplam 8 yıll senatörlük, dört yıl milletvekilliği yapan Kirchner, 2007 başkanlık seçimlerini yüzde 45 oy oranıyla kazandı. Ancak bu süreçte Venezuela Başkanı Hugo Chavez’in seçim kampanyası için kendisine bir valizin içinde 800 bin dolar gönderdiği iddiaları zaferine gölge düşürdü. Arjantin’de aynı cinsiyetten çiftlerin evlilik yapabilmeleri için bir kanun imzalayarak Latin amerika’da bir ilke imza atan Kirchner, ülkenin önde gelen gazetelerine baskı uygulamakla da eleştiriliyor. 

Kızını yanından ayırmıyor
Kirchner’in Florencia (19) ve Maximo (33) adında bir kız ve bir erkek çocuğu var. Kocası Nestor’u ekim ayında kalp krizi yüzünden kaybettikten sonra bunalıma girdiği iddia edilen Kirchner, o günden beri kızını yanından ayırmıyor. Florancia en son kendi blogunda içki içerken ve eğlenirken çekilmiş fotoğraflarını yayınlayarak tepki çekmişti. Genç kızın blog yazılarıyla ailesini tehlikeye attığı da iddia edilmişti.
Fernandez son olarak Türkiye’nin de içinde bulunduğu Ortadoğu ziyaretine çıkmadan önce seyahat boyunca kullanılacak 68 bin dolar ve 17 bin euro harcırahın Arjantin’de hırsızlar tarafından çalınması haberiyle gündeme oturdu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0