16.06.2017 02:30 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

Arz ederiz!

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, “Her hafta bir şirketi borsaya kote etmek istiyoruz. Endeksten sıfır atılması konusunda çok acelemiz yok. Yüksek halka açıklık için arz özendirici somutlaşmış çalışmamız yok” dedi

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, şirketlerin borsaya açılması ile ilgili olarak, “Biz her hafta bir tane istiyoruz” dedi. 

Karadağ, hazır giyim markası Mavi’nin halka arzı dolayısıyla Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreninde, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yakında yeni halka arzların olup olmayacağının sorulması üzerine Karadağ, büyüklükleri 1 milyar lira ve üzeri şirketlerin hedeflerinde olduğunu dile getirdi.

Karadağ, endeksten sıfır atmanın gündemlerinde olup olmadığına ilişkin olarak da, “O konuda çok acelemiz yok” dedi.
‘Şartları biraz esnettik’

Himmet Karadağ, yıldız pazarda işlem gören, kar şartları açısından borsaya gelmeyi erteleyen şirketler için kotasyon yönergesi değişikliğinin SPK’nın onayına sunulması ile ilgili bir soru üzerine, kotasyon yönergelerindeki şartları, yıldız pazara özel olarak biraz esnettiklerini söyledi.

Mevcutta net kara odaklı bir anlayış olduğunu anımsatan Karadağ, konuyla ilgili şunları kaydetti:

“Bu anlayışın doğru olmadığını, özellikle halka arz yöntemiyle, yabancı kaynakları hisse senedine yönlendirmek suretiyle, pasif yeniden yapılandırması gibi veya amortisman, kur farkı sebebiyle normalde çok sağlam faaliyet karı ve EBİTDA üretmekle beraber, net kar sebebiyle halka arza ve kotasyona gelemeyen şirketler için bunu esneterek aslında halka arz şemsiyemizi  genişletmiş olduk. Çok küçük yapıların hisse IPO’suna gelmesini istemiyoruz” dedi.

Karadağ, SPK’daki düzenlemenin ne zaman çıkacağının sorulması üzerine, “Bizim beklentimiz hemen çıkıp, yürürlüğe girmesi” yanıtını verdi.

‘Yüzde 50 bandını destekliyoruz’

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ, yüzde 55 ve üzeri, yani yüksek halka açıklık için arz özendirici tedbirlerinin olup olmadığı sorusuna, “Yüzde 50 bandını destekliyoruz” dedi.

Yönetmelikte bunu özendirici bir değişiklik olup olmadığının sorulması üzerine Karadağ, “Yok. Şöyle, gizli bir teşvik var aslında. Kotasyon tarifesi sebebiyle. Ama önümüzdeki dönemde biraz daha teşvik edici şeyler yapacağız. Yüzde 50’ye kadar... Ama şu anda somutlaşmış herhangi bir regülasyon çalışmamız yok” diye konuştu.

Halka arzda sırada başka şirketler olduğunu da belirten Karadağ, bir sonraki halka arzın ne zaman olacağının sorulması üzerine, “Biz her hafta bir tane istiyoruz” cevabını verdi.

Yurtdışından 3 kat talep

Jean ve hazır giyim markası Mavi’nin payları Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen törende ‘gong’ Mavi için çaldı.

Mavi’nin payları 21 Haziran’da BİST 30 endeksine dahil olacak. MAVI kodu ile Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan Mavi’nin halka arzına, Türkiye’de İş Yatırım liderliğinde kurulan ve 25 aracı kurumun yer aldığı konsorsiyum, yurtdışında ise Goldman Sachs ve BofA Merrill Lynch aracılık etti.

Gong töreni, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Mavi Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Akarlılar, Global Marka Direktörü Elif Akarlılar, Turkven Genel Müdürü ve Mavi Yönetim Kurulu Üyesi Seymur Tarı, Mavi Üst Yöneticisi (CEO) Cüneyt  Yavuz, markanın yüzü Kıvanç Tatlıtuğ, Mavi çalışanları, iş ortakları ile Borsa İstanbul ve Sermaye Piyasası Kurulu çalışanlarının katılımıyla gerçekleşti.

1.2 milyar liralık arz

Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz, “Çok başarılı bir halka arz süreci geçirdik. Türkiye’de olduğu kadar küresel finans çevrelerinde de büyük ilgiyle karşılandık. Mavi’nin kalitesini, finansal gücümüzü ve özsermayemizi yatırımcılara anlattık. Çok mutluyuz ki hedeflediğimiz  en doğru, en kaliteli yatırımcı kitlesine ulaştık ve yurtdışından 3.1 kat fazla talep aldık” dedi.
Yoğun hazırlık sonrasında elde edilen 1.2 milyar liralık halka arz büyüklüğünün Borsa İstanbul olarak kendileri için de özledikleri bir gelişme olduğunu aktaran Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, “Gelişmiş piyasalarda görmeye alıştığımız yüzde 55 gibi yüksek bir halka açıklık oranından ayrıca memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5