01.12.2017 - 01:30 | Son Güncelleme: 01.12.2017-1:30 A-A+

ARZU SOYER HAKSIZ MI?'Cennetin Gözyaşları’, çoğumuz için uçup giden sabun köpüğü dizilerden biri olarak değerlendirilebilir. Birçok sahnesiyle de “Ben böyleyim” diyor. Arzu’nun (Esra Ronabar) adını değiştirmeden önce, Cavidan olması ikilemi, dikkat çekti.
Ev ahalisi, büyük olasılıkla başından bir tecavüz olayı geçtiğini düşünüyor. Cennet’e karşı tutumu, bu geçmişin ağır izi değil mi? Böyle olağanüstü ve üzerinden gelinmesi zor bir travmayı atlatamamış bir kadının
ruh hali nasıl olabilir? Üstelik, bu gerçeği bilen ve ona baskı yapanların da verdiği ağırlık var.

Son bölümde Rıza Soyer’in Arzu’ya yaptığı, ‘Bu evi terk et’ hamlesi, olaya tuz biber ekmedi mi? Arzu, geçmişinin ve hırsının sonuçlarıyla ikilem yaşayan bir kadın.

Bu rolün hakkını veriyor

Ev ahalisi Esra Ronabar için, “Bu çelişki halini çok iyi oynuyor” dedi. Bazen sahiplenip bazen de ‘Ne yapıyorum ben?’ arasında gidip gelmek, bu sabun köpüğü dizinin beklenmedik derinliği olan bölümleri oluyor.

Ronabar, oyunculuğuyla tüm bu ikilemi yaşatıyor. Sanatçı, Ankara Dil ve Tarih-
Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Oyunculuk Anasanat Dalı mezunu. Hani şu akademisyeni kalmayan bölüm...

Önceden belirtmiştim

Medyatava’da bir haber vardı. FOX’un günlük dizisi ‘Komşular’ final yapıyormuş. 22 Kasım’daki yazımda, ‘32 yıllık dizinin (‘Neighbors’ adıyla hâlâ yayında) karizması çizilecek mi?’ diye belirtmiştim. 

İzlerken inanın, ‘Beni kaldırın yayından’ der gibiydi. Gündüz kuşağında, her gün devam eden dizi, başka bir maharet ister. Mesela FOX’un ‘Deniz Yıldızı’ projesi vardı. Ne diyelim, yazık oldu.

Dolunay’da tehlikeli satranç oyunu 

Satrancın bir oyunun ötesinde olduğu söylenir. ‘Siyasi ve stratejik gerçekliğin’ vazgeçilmez ifade şeklidir. ‘Dolunay’daki bir sahne bize bunu anlattı. Hakan Önder, adamıyla çay bahçesindeydi. Yan masada satranç tahtası vardı. Önder, “Getir bakalım” dedikten sonra, kendi oyununu tahta üzerinde anlattı: “Piyonlar bizim için kim? Resul mesela, Allah rahmet eylesin. Atımız ve filimiz var. Rakibin de atı var. Kim o at? Tahir. Ne yaptık? Vezirimiz Demet’e vurdurduk. Aldık filimizi, rakiplerimizin arasına soktuk. Bize bilgi getirsin diye sakladık.” O sırada Ziya geldi. Önder, “İşte filimiz de geliyor” dedi. Bugün yanı başımızda bir satranç oyunu oynanmıyor mu? Dizide olduğu gibi...


 

 

Bilgi YarışmasıYapımında arpa kullanılan içki hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.