Gündem
30.11.2008 - 17:33 | Son Güncelleme: 30.11.2008-17:34

Aşiretlerin barış yemeğine 3 bin kişi katıldı

Sitene Ekle

 

ŞANLIURFA'da, birbirine komşu köylerde yaşayan ve arazi anlaşmazlığı nedeniyle bugüne kadar birçok kişinin yaralandığı kavgaları gerçekleştiren Kalender ve Sinka aşiretleri, araya giren diğer aşiretlerin önde gelenleri tarafından barıştırıldı. Düzenlenen yemekte birbiriyle tokalaşarak barıştıklarını ilan eden Kalender ve Sinka aşiretlerinin reisleri, kimse ölmeden çözüm bulunmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

20 yıldır 850 dönümlük bir arazi anlaşmazlığından iki aşiret arasında başlayan husumet nedeniyle son iki yıl içerisinde yaşanan kavgalarda iki aşerete mensup toplam 8 kişi yaralandı. Kavgaların sona ermesi ve husumetin kan davasına dönüşerek ölümler yaşanmaması için Şanlıurfa'nın önde gelen Bucak, Tüysüz ve Paydaş aşiretlerinin önde gelenleri, barış elçisi olarak her iki aşiretle görüşmeler yaptı. Yapılan görüşmeler sonucu barışmayı kabul eden Kalender ve Sinka aşiretlerinin mensupları, Şanlıurfa- Diyarbakır karayolu üzerinde bulunan Bucak Aşireti'ne ait bir tesiste düzenlenen yemekte bir araya geldi.

Düzenlenen barış yemeğine Sinkan Aşireti'nin ileri gelenlerinden Mehmet Özçelik ile Kalender Aşireti'nin liderlerinden Sedat Kalender'in yanı sıra, Şanlıurfa Belediye Başkanı AKP'li Ahmet Eşref Fakıbaba, Hilvan Kaymakamı Ali Yılmaz, Siverek Kaymakamı Kemal Yıldız, Bucak Aşireti'nden Ahmet Ersin Bucak, Tüysüz Aşireti'nden Bişar Tüysüz, Paydaş Aşireti'nden Paşa ve Halil Paydaş ile iki aşirete mensup yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Aşiret liderlerinin birbirleriyle tokalaşıp sarılmasının ardından, aşiret mensupları da birbirleriyle tokalaşarak kan davasına son verdi. İki aşiretin barışmasına aracılık eden Paydaş Aşireti'nin ileri gelenlerinden Halil Paydaş, kan davalarının bölgenin kanayan yarası haline geldiğini belirterek, “Yeni bir kan davasının önüne geçmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Kimse ölmeden iki aşireti barıştırmak sevindirici. Bugün yaşananların barış ve kardeşliğin simgesi olmasını istiyor ve kan davalarının sona ermesini temenni ediyoruz” dedi.

Hilvan'ın iki önemli aşireti arasındaki kan davasının bitirilmesi gerektiğini vurgulayan Ahmet Ersin Bucak ise “Bugün mutlu, sevinçli bir günümüz. Gönül ister ki, bu topraklarda böyle kan davaları olmasın. Allah bize sevgiyle, saygıyla yaşamayı nasip etsin” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından emekli ilahiyatçı Mehmet Tahir Ünverdi'nin okuduğu dualara eşlik eden aşiret mensupları, daha sonra birlikte yemek yedi.

 


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Argoda 'yok' anlamına gelen sözcük hangisidir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX