09.09.2012 02:30 | Son Güncelleme:
AYDIN HASAN Afyonkarahisar

Askerlere ‘gece 11’e kadar bitirin’ emri verilmiş

Afyon’daki patlamadan hemen sonra kışlaya giren CHP’li Görgöz gece askerlere, ‘saat 11.00’e kadar sayım bitecek’ emri verildiğini, Ak Partili Zeybek de ‘Denetlemeden dolayı mühimmatın istiflendiğini’ öne sürdü

Afyonkarahisar’da 25 askerin şehit olduğu Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı 500. İstihkam Ana Komutanlığı’nda denetleme yapılacağı için askerlere bombalarının istiflenmesinin, “Gece saat 11.00’e kadar bitirilmesi” emri verildiği iddia edildi. 
Afyonkarahisar’ın Ataköy köyündeki Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’ndaki cephanelikte şiddetli patlamanın yaşandığı 5 Eylül gecesi, kışlaya devlet yetkilileri ile birlikte giren iki isim AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Mehmet Zeybek ile CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz oldu.
Görgöz, Milliyet’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

‘Denetleme varmış’
“Kışlaya olayın olduğu gece saat 01.00’den sonra girdik. Vali ve Kara Kuvvetleri Komutanı oradaydı. Askerlere, ‘Gece saat 11.00’e kadar sayım bitecek’ denildiği söyleniyor. Eğitimi olmayan askerler orada çalıştırılmış. Gece böyle bir sayımın yapılması çok düşündürücü. Kafamızda istifhamlar var. Eğitimi olmayan yeni gelmiş askerler orda çalıştırılmış. Açıklamalardan tatmin olmadık. Olayın ertesi günü Kışlacık tarafından kışlanın arka tarafını da dışarıdan dolaştık. Köydeki halkın psikolojisi çok kötü. Endişe içinde yaşıyorlar.”
Ak Parti İl Başkanı Zeybek ise “Gece saat 01.30 sıralarında Vali beyle kışlaya gittik” diyerek, gözlemlerini şöyle aktardı:
“Kara Kuvvetleri Komutanı (Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu) oradaydı. Komutanlar görüşmeler yapıyordu. Nasıl olduğu bir muammaydı. Bir asker anası ağlıyordu. Oğlunu 3 gün önce getirdiğini söylüyordu. Soğutma işlemleri tamamlanmadığı için kaç kişinin şehit olduğu bilinmiyordu. Onun için ilk başta ailelere hiçbir şey söylemediler, söyleyemediler. Denetleme yapılacakmış, diye duyumlar var. Denetlemeden dolayı mühimmatın sayım yapılarak istiflendiğini söylediler. Denetleme için sayımın bitirilmesi için acele edildiği ondan dolayı gece de çalıştıkları söylendi. Cephanenin bu kışladan kaldırılması düşünülüyor. Bunun için görüşmeler yapılıyor.”

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
Etiketlerhaberhaberler