Aslan Kral: Bir neslin favori filmi geri döndü

Disney'in unutulmaz yapımlardan Aslan Kral, yediden yetmişe herkesin çok sevdiği bir film. Aradan yıllar geçmesine rağmen unutulmadı. Şimdilerde ise yeniden izleme heyecanı sardı hepimizi. Aslan Kral'ın yeni filminin fragmanı yayınlandıktan sonra büyük ilgi gördü. Vizyona gireceği 19 Temmuz'u merakla beklemeye başladık. Peki Aslan Kral'ı bu kadar vazgeçilmez yapan şey ne?
 

Aslan Kral: Bir neslin favori filmi geri döndü

Aslan Kral'ın 'eski bir film' olması avantaj mı?

Aslan Kral'ın 'eski bir film' olması avantaj mı?

Filmi bekleyen kitlede, eski olmasından kaynaklı ortaya çıkan bir heyecan var.

Bu beklenti ve heyecanın nedeni ortada. Neticede bir neslin çocukluğuna denk gelen bu film, şimdi aynı neslin gençlik, yetişkinlik zamanlarında, onlara nostalji yaşatacak.

Dolayısıyla filmin ilgi görmemesi mümkün değil.

Disney yapımlı filmlere insanların her zaman farklı bir bakış açısı olduğunu da unutmayalım. Disney de bunun farkında ki, eski filmlerini tekrar ortaya atmaktan vazgeçmiyor. Böylece insanları kendisine bağlayabiliyor. 

Yanılgıya düşürecek kadar gerçek!

Yanılgıya düşürecek kadar gerçek!

Aslan Kral fragmanında gördüğümüz gibi, film bayağı bir gerçekçi hale getirilmiş. Filmde göreceğiniz kayalar, bitkiler gerçekmiş gibi görünüyor. 

Gelişen animasyon teknikleri, teknolojide ne kadar ilerlediğimizi de gösteriyor.

Eskisi kadar güzel bir film mi?

Eskisi kadar güzel bir film mi?

Fragmana bakarsak, filmde herhangi bir değişiklik olmadığını anlayabiliriz. Tamamen eski versiyonu! Yani hikâyede bir değişiklik olmadan görsel animasyon farklılıklarıyla izleyeceğiz Aslan Kral'ı... 
 

Gerekli eleştiriler yapıldı

Gerekli eleştiriler yapıldı

Aslan Kral'ın eski bir film olması, yeni versiyonunun eleştiri almaması için bir bahane değil elbette. Tam tersi, bir film eleştiriye daha da açık hale geldi.

En çok eleştirilen konu; aşırı gerçekçi olacağım derken eski sıcaklığının yok olmasıyla alakalı.

Sahnelerin renk tonlamasının fazla soluk olduğunu söyleyenler de var. Bence de bu solukluk enerjiyi düşürüyor.

Eski cıvıl cıvıl 'Aslan Kral' yerine 'hayvan belgeseli' izliyormuşuz gibi...

Disney her zaman 'büyülü atmosferi' ile hatırlanıyor. Aslan Kral'ın, 'aşırı gerçekçi' olması nedeniyle bu atmosferi de yok ettiğini düşünüyorum. 

Gerçekçilik sinema ve teknoloji için ne kadar muhteşem olsa da, Aslan Kral'ın bazı duygusal değerlerini ortadan kaldırıyor.

Umarım bu durum filmi izlerken bir eksiklik hissettirmez...

Karakterlerin orjinal seslendirmesinde de değişiklikler var. Kadroda Chiwetel Ejiofor, Beyonce, Keegan-Michael Key gibi isimleri görüyoruz. 

Filmin yönetmeni, Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı ve Son Oyun (Avengers: İnfinity War- Endgame) ve Orman Çocuğu (The Jungle Book) filmlerinden hatırlayacağınız Jon Favreau. Disney, Jon Favreu ile seviyeli bir ilişki yaşıyor. Her yeni versiyon Disney filmine, Jon Favreu yönetmenlik koltuğunda oturuyor... 

Bu makaleye ifade bırak