Astroloji trendi: Yıldızlar neden bu kadar popüler oldu?

Sabah kalkıp burç yorumunuzu okuyorsunuz. Günününüz vaatlerle dolu. Yay burcundaki Ay etrafı şenlendiriyormuş, yanından bir Jüpiter geçiyormuş ki, değmesinmiş keyfimize! Sosyal medyada sayısı gün geçtikçe artan astrologlar, adeta yeni bir trendin içine düştüğümüzün kanıtı. Yani artık 'Venüsyen duyarlılıklarımızı' analiz etme zamanı geldi! Soru şu: Astroloji neden bu kadar popüler oldu?
 

Astroloji trendi: Yıldızlar neden bu kadar popüler oldu?

Bir zamanlar sadece "Uçmuş bu!" dediğimiz insanların ilgi alanı olan astroloji, teknoloji sayesinde karizmasını kurtardı. Twitter'da bilmemkaç "K" takipçisi olan, Instagram'da pıtrak gibi her yerden çıkıveren astrologlar, hiç durmayan bir kozmik makine gibi çalışıyor artık. Sürekli bir şeyleri yorumluyor, gezegenlerden bahsediyorlar.

Sosyal medya, bütün bir insanlık için yıldızlara anlam kazandırmaya çalışan profesyonel ve amatör astrologlarla dolu... Aralarından bazıları dünya ve ülke siyasetini yorumlarken, bazıları burç bazında günlük yorumlar yazıyor.

"Merkür geri giderken telefon almayın, Venüs size aşkı getirecek, şu burç böyle, bu burç şöyle" gibi, genel anlamda doğru olan ama kişi bazında baktığınızda çok genel ve yüzeysel kalan yorumlar... 

Astroloji günlük hayata nasıl dahil oldu?

Astroloji günlük hayata nasıl dahil oldu?

Binlerce yıldır var olan astroloji, ilk kez 1930'larda günlük hayatımıza dahil oldu. İngiliz astrolog R. H. Naylor, o zaman çok okunan Sunday Express gazetesine, yeni doğan Prenses Margaret için bir doğum haritası analizi yazdı. Astrolog, kraliyet bebeği için 'olaylı bir yaşam' öngördü.

Bu yazı çok ilgi çekince okurları için genel burç yorumları da yazmaya başladı. 'Güneş burcu' olarak adlandırılan ve 12 arketipten oluşan yapılanma, böylece gazete sayfalarına girdi ve astrolojinin halka inmesine vesile oldu.  

Halbuki gerçek astroloji, burçlardan ibaret değil. 12 burcu ve özelliklerini bilmekle bitmiyor iş. Bir kişiyi astrolojik olarak analiz edebilmek için sadece doğum tarihini bilmek de yetmiyor. Doğum yılı, doğum saati ve doğum yerinin de tam olarak bilinmesi şart.

Kişinin haritasını yorumlarken, doğumu sırasında gezegenlerin her birinin konumu ve birbirlerine yaptıkları açılar, yükselen burç, yükselen burcun yöneticisi, bu yöneticinin kurduğu açılar, bulundukları matematiksel dereceler, Arap noktaları gibi bir sürü değişken önem kazanır.

İşte bu yüzden kişiye özel bir doğum haritası çıkarmak ve yorumlamak, hem pahalı hem de emek isteyen, uzun ve yorucu bir çalışmadır.

Öngörüleri 12 temel burca indirgemek, astrolojinin sadece eğlenceli kısmı. Bu yorumları okumakta elbette bir sakınca yok ama hayatı buna göre planlamak doğru değil.

12 burç, medyanın astroloji sayfalarının temelidir. İnanmayanlar için bile, okuması eğlenceli olan bir çerezliktir.

Bir araştırmada, İngiliz yetişkinlerin üçte ikisinin burçlarını okuduğunu öğrendik mesela. Amerikalıların yarısından fazlası ve Amerikalı yetişkinlerin üçte biri de burçlarını okumayı alışkanlık haline getirdi. Elimizde Türkiye'ye dair bir istatistik yok ama bu oranın gittikçe arttığını tahmin etmek de zor değil. Sosyal medyada astroloji hesaplarını takip eden insanların sayısına bakmak bile yeter. 
 

'12 burç' sistemi astrolojinin gerçek anlamını yitirmesine sebep olurken, bir yandan da 'karmaşası'nı azalttı diyebilir miyiz peki? Bence deriz!

Astrologların, gezegende 12 tür insan olduğunu düşünen birer aptal olduğu fikri yayılmaya başladıkça, bu işin ne kadar basit ve şarlatanca olduğu fikri de yayıldı.

Halbuki her astrolog bilir ki, insan çelişkilerle doludur ve her insanın doğum haritası, tıpkı parmak izi gibi birbirinden farklıdır.

Tam bir doğum haritasına baktığınızda, insanların ne kadar değişken, tuhaf ve gelişime açık varlıklar olduğunu görürsünüz.

Bir Instagram veya Twitter hesabını takip etmeniz ise, kaliteli veya derinlemesine astroloji bilgisi aldığınız anlamına gelmez maalesef. 
 

Astrolojinin eğlenceli kısmına Molatik olup '12 burç' yorumu yapanlardan biri de benim. Ancak bununla beraber her Astro-Tipping programında üzerine basa basa, aslolanın doğum haritası olduğunu vurgulamayı da önemsiyorum.

Bir kez daha ve çok açık olarak belirtmekte fayda var: Burcunuz, sizin hakkınızda sadece birkaç fikir verir. Bu fikirler genel olarak doğrudur da.

Ancak astrologlar burç yorumu yaparken, dünyaya uzaydan bakıp "Aşağıda dağlar denizler görüyorum" diyebilirler ancak. Genel anlamda doğru bir bilgi bu. Hakikaten dünyada dağlar ve denizler var. Peki ya sonrası?

Doğum haritanıza bakarken ise, yeryüzünde yaşamın nasıl olduğunu, insanların nasıl iletişim kurduğunu, neye kızıp neye öfkelendiklerini, hangi konularda yetenekli olduklarını, muhtemel sağlık sorunlarını, hayatta karşılaşabileceği sorunları ve bunun gibi birçok bilgiyi analiz edip kılavuzluk yapabilirler.

Bu yüzden 'günlük burç yorumları'na sadece bir 'eğlence' aracı olarak bakmakta, hayatınızı buna göre yönlendirmemekte fayda var. 
 

Astrolojinin 12 burçtan ibaret olmadığını bilerek, kişisel doğum haritanızın peşinden gidin.

Unutmayın ki astroloji, kimsenin ciddiye almıyor gibi göründüğü ama herkesin çok ciddiye aldığı, büyük ve ciddi bir pazar artık... 

Bu makaleye ifade bırak