Sizlere değişik defalar ülkemizin gündemindeki konulardan söz ediyoruz. Bu yazıda da, önümüzdeki bir yıla genel olarak, kuşbakışı bakmaya çalıştım. Daha detaylı ve kapsamlı bilgiler için websitemdeki yazıyı da okuyabilirsiniz.

Yılı genel olarak Temmuz öncesi ve sonrası olarak ikiye ayırabiliriz. 2018’den kalan gelişmelere baktığımızda, öncelikle gizli durumların, gizli düşmanlık ve perde arkasında yürütelen konuların Temmuz ayına kadar etkin olacağı görülmekte. Bu koşullar istihbarat ve espiyanoj faaliyetlerini de içine alarak, özellikle Suriye’de olup bitenler ve ülkemizin sınır güvenliğini ilgilendiren alanlarda önemli hassasiyetler yaratmakta. Nitekim yılın ikinci yarısında, özellikle 2019 sonbaharına geldiğimizde, Ortadoğu’da ve özellikle Suriye olan sınırlarımızı ilgilendiren konularda ülkemizi çok daha meşgul edecek yepyeni gelişmelerin ve oluşumların söz konusu olabileceğini söyleyebiliriz. Ülkemiz tüm dikkatini ve enerjisini, askeri konularını sınır komşuları ile olan ilişkilerine odaklamaya başlayacak. 2019 Ekim-Kasım geçişinde bu konuların iyice netlik kazanacağını göreceğiz.

Satürn ve Pluton ülkemizin karşıtlıklar, açık düşmanlıklar ve anlaşmalar evinde ilerlerken, bu alanda güçlü baskılar, tehditler ve önemli testler söz konusu. Aynı zamanda bu durum bu dönemde, dışpolitikada çok daha fazla kas yapacağımızı ve kendi gücümüzü de ortaya koyabileceğimizi anlatıyor. Diğer yandan 6 Mart’tan itibaren Boğa burcuna ilerleyen Uranüs, ülkemizin için bulunduğu ittifakları, kurduğu ilişkileri ve gelecek yönündeki hedeflerini de yakından ilgilendirmekte. Uranüs bu alana, büyük değişiklikler, kopmalar ve eskisine oranla çok daha farklı politikalar izleme zorunluluğu getirmekte. Ülkemizin dış politikadaki stratejisi bir bakıma yön değiştirmekte diyebiliriz.

Diğer yandan, Neptün de ülkemizin tepe noktası üzerinde ilerlerken, yıl boyunca yönetsel konularda dağınıklık, karmaşa ve belirsizlik getiren koşullara özellikle dikkat edilmeli. Bu konularda dikkatsizlikler ya da fazla hayalci davranmak, bizi daha hassas ve belirsizlik içinde kılmakta. Ayrıca Boğa burcundaki Uranüs, özellikle yılın ikinci yarısında ülkemizin tam Güneş’i karşısından geçecek. 2020 yılına kadar devam edecek olan bu güçlü transit özellikle 15 Haziran ve 11 Ekim civarında en üst seviyeye ulaşmakta. Güneş yönetsel konuları, liderliği ve yöneticileri anlatması açısından, bu sözünü ettiğimiz dönemlerde ani, beklenmedik gelişmeler, sürprizler ve yeni reformlar da getirmekte. Ülkemiz haritasında Uranüs tepe noktası ile yan yana olduğu için, bu koşullar ülkemizin yönünü ve gidişatını yakından etkileyebilir ve aynı zamanda huzursuzluklara da yol açabilir.

Ülkemizin yıllık haritasına bakıldığında ekonomik koşullar ve TL’nin değerini ilgilendirebilecek konularda belirli dönemlerde daha fazla kırılganlık söz konusu olabilir. Bu dönemlerin 20-24 Ocak, 7-9 Şubat, 20-24 Nisan, 8-11 Mayıs, 23-26 Temmuz ve ayrıca 10-13 Ağustos günleri olduğunu söyleyebiliriz. 2019’un ilk döneminde, halkın genel koşullarına baktığımızda kendini ifade edememe, izolasyon ve kimi zaman çaresizlik hissetiren gelişmeler, hassasiyetler var. Yerel seçimler açısından bakıldığında, 31 Mart’tan itibaren CHP lideri sayın Kılıçdaroğlu’nun önemli stresler altında olabileceğini söyleyebiliriz.

Sonbahar ayları ile birlikte, gündemimiz özellikle Suriye ve diğer sınır komşulardaki gelişmeler ve aynı zamanda mültecileri de içine alabilecek yeni koşullar nedeni ile yeni bir yön ve odaklılık kazanacak. Toprağımızın güvenliğini ilgilendiren koşullar, askeri konular doğrudan ekonomimizi ve TL’nin değerini yakından etkileyebilir. Genel olarak bu süreçte, ülkemizin ana gündeminde güvenlik, birlik ve gelecekle ilgili beklenti ve ümitlerinin en baş sırada yer alacağını görmekteyiz.