Sizlere bu yazımda günümüzde hiç bilinmeyen ancak kadim bilgiler içinde yer alan dikkat çekici bir konudan söz edeceğim. Özellikle astroloji öğrenenler açısından bu bilgiler son derece farklı görünebilir. Ancak bu sayede kişinin hayatına genel olarak bakabilmek ve bazı değerlendirmeler yapabilme imkanı vardır. Ay astrolojide özellikle beden, yaşam ve sağlıkla, genel hayat koşulları ile çok yakından ilgilidir. Ay sürekli şekilde değiştirir ve değişik safhalardan geçer. Ay’ın ritmi ve gelişimi tıpkı bir hayatın şekil alması gibidir. Yeniayı doğum anı gibi görürsek, hilal aşaması daha çok gençlik yılları gibidir. Bu aşamada hayatımız yavaş yavaş şekillenmekte, kendini göstermektedir. Hilal aynı zamanda Ay’ın 3. gününe karşılık gelir. Eski Yunanlılar sıfırı saymadıkları için bunu 3. gün olarak görmüşlerdir. Aslında bu doğumgünümüzden iki gün sonrasına denk gelir. Eğer doğum gününüzden iki gün sonrasına gidip Ay’ın konumuna, bulunduğu burca, eve ve yaptığı açılara bakarsanız, gençlik dönemindeki koşulları görebilirsiniz.

Benzer şekilde doğum gününüzden 7 gün ileriye gittiğinizde bu kez hayatınızın yetişkinlik yani orta dönemindeki koşulları bulabilirsiniz. Bu dönem genel olarak Satürn dönüşünden itibaren başlar ve yaşlılık dönemine kadar devam eder. Kuşkusuz bu aşamada kimi zaman Ay’ın malefik gezegenlerle yaptığı sert açılar, örneğin birleşim, kare ya da karşıt önemli problemlere, kazalara, hastalıklara ya da zor, test eden şartlara da işaret edebilir. Eğer Ay rahat bir evde ve rahat açılar içinde ise bu daha pozitif koşullar anlamına gelecektir. Doğal olarak, Ay’ın 3., 7. Ya da 40. gününde ışığının hangi aşamada olduğuna da dikkat edilmelidir. Ay herhangi bir fazda, yani yeniay, hilal ya da küçülen aşamada olabilir ve bu koşullar da hayat motivasyonlarını yakından şekillendirecektir. Kadim bilgilere göre doğum günümüzden 40 gün sonrası yaşlılık ve hemen ölüm öncesindeki durumumuzu anlatır. Bu koşullar hayatımızın son aşamasındaki koşulları anlatacaktır.

Bir örnek

Bir örnekle açıklayalım. Örneğin Adolf Hitler’in doğum haritasında Ay Oğlak’ta 4. evde, küçülen aşamadadır. Gençlik döneminde Ay Saka (Kova) burcuna ilerlerken, son dördün aşamasına ilerlemiş, Aslan’daki Satürn’le karşıt açı oluşmuştur. Bu dönem Hitler’in gençliğinde ressam olma isteği yanı sıra siyasi örgütlere yazıldığı, kendini gösterme isteğinin yoğunluk kazandığı (son dördün) dönem olmuş ancak engeller ve sıkıntılarla karşılaştığı dönem olmuştur. Yetişkinlik döneminde, 7. gün haritasında yükselen burç Akrep’e ilerlerken, Ay da savaşlarla ilgili Koç burcuna ilerlemiş, Akrep’e göre 6. eve geçmiştir. Hitler’in orta döneminde sürekli yıpratıcı koşullarla birlikte, Ay’ın Jüpiter ve Satürn’le açıları onu daha aktif kılsa bile, Ay balsamik aşamaya ilerlediği için tamamen dışsal, evrensel nedenlerle karşı karşıya kalmıştır. 40. gün haritasında ise yine Akrep yükselirken, 8. evde İkizler’de yeniay görülmektedir. Bu da onun bir bakıma ölüm ve şiddet içeren ölümünü anlatmaktadır.

Kuşkusuz bu bilgilerin yorumlanması için kapsamlı bir astroloji bilgisine ihtiyaç vardır. Görünen o ki doğum haritamızın kendisi yaşam dönemlerimiz hakkında önemli bilgiler vermektedir. Ay’ın 3., 7. Ve 40. gün haritalarına bakarak kişinin hayatında ortaya çıkan ana temalar hakkında temel bilgilere ulaşabiliriz.