Gündem
30.04.2012 - 17:01 | Son Güncelleme: 30.04.2012-18:25

Astsubayların "sosyal medya savaşı"

Özlük haklarıyla ilgili sorunları yıllardır gündemden düşmeyen astsubaylar sosyal medyada bir araya gelerek bir grup kurdu. Bir haftada 115 bin kişinin üye olduğu "Bu kadarına da pes diyen Astsubaylar!" adlı grupta emekli ve muvazzaf astsubaylar sorunlarını anlatarak, örgütlü hareket etmeye çalışıyor. Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) tarafından organize edilen grup sayfasında "TSK tarihinde ilk kez bu kadar astsubayın bir araya gelmiş olması astsubay camiasına yapılan haksızlığın somut olarak ortaya çıktığının bir göstergesidir." ifadesi yer alıyor.

Grup üyelerinin Twitter'a üye olması ve orada da organize bir şekilde hareket edilmesi grup sayfasında yer alan tavsiyeler arasında...

Sitene Ekle

Musa KESLER / MİLLİYET İSTANBUL

TEMAD Genel Başkanı Ahmet Keser "Ne istiyoruz?" başlığı altında şunları anlatıyor:

"Biz hiyerarşiye saygılıyız, ne daha fazlasını ne de imtiyaz istiyoruz. Bizler sadece adalet,eşitlik ve insan onuruna saygı istiyoruz. Ne kimsenin aldığı maaşta, ne flamalı arabalarında, ne eşlerine tahsis edilen sivil plakalı sivil şoförlü araçlarında, ne de onların saltanatlarında gözümüz var..."

- Görev koşulları ve sorumlulukları Assubaylarla kıyaslanamayacak birçok devlet memurundan daha alt derece ve kademeden göreve başlatılıyoruz. Tek neden Astsubay oluşumuzdur. Adalet ve eşitlik gereği MYO mezunu Assubayların 9/2 Lisans mezunlarının 8 'nci dereceden göreve başlatılarak adalet ve eşitlik sağlanmalıdır.- Aynı süre görev yapan, aynı tahsil süresine tabi bir emekli Subayla bir emekli Assubay kıyaslandığında aradaki maaş farkı yüzde 300' dür. Haksızlık yapılırken bile bir insaf olmalı. - Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 100 subay varsa 400 Astsubay vardır. Ancak sosyal tesisler söz konusu olunca bunun tam tersi vardır. Ordu evlerinden askeri kamplara kadar tüm sosyal tesislerde hem nitelik yönünden hem sayısal olarak Astsubaylara sağlanan imkanlar Subaylara tanınan imkanların DÖRTTE BİRİ bile değildir.

- Türk Silahlı Kuvvetleri'nden Lise Mezunu olup, emekli olan albaylar mevcuttur. Daha sonra harp okulları iki, üç ve son olarak dört yıla çıkartılmıştır. Emekli olanların intibakları da yeni duruma göre düzeltilmiştir. Astsubay okulları da Yüksek Okul seviyesine çıkartılmış olmasına rağmen, tüm kapılar çalınmış ancak sonuç alınamamıştır.

- Hastanın emeklinin rütbesi olur mu? Ancak birçok askeri hastanede A-B-C poliklinik hizmetleri ile subaylar lehine ayrımcılık yapılmaktadır.

- Lojman konusu daha da iç karartıcıdır. Burada bir oran neredeyse söz konusu değildir.Lojmanların%55 'i Subaylara %25' i Assubaylara % 20' si de uzman çavuş ve sivillere tahsis edilir. Ancak bu sayısal oranla terstir. Kısacası Subaylardan arta kalan lojmanlar Assubaylara verilir.

- Yürürlükteki iç hizmet kanunu ve askeri ceza 1930’lu yıllardan kalma ve çağın çok gerisindedir. Personel kanunundaki hükümler subaylara imtiyaz ve ayrıcalık tanımaktadır.

- En yüksek makam olan Cumhurbaşkanı’nın hürriyeti bağlayıcı ceza vermeye, yani hapis cezası vermeye yetkisi yoktur. Ancak Ordu’ya yeni katılmış, mesleği hukuk olmayan bir subayın kendi kararı ile hapis cezası verme yetkisi vardır. İddia makamı ve yargıç aynı kişidir. - Askeri garnizonlarda eşlerin ve çok acıdır ki çocukların da rütbesi vardır. Karşılıklı insani saygıdan kimsenin rahatsızlık duyması söz konusu değildir. Ancak, senin baban Astsubay sen arka sıraya geç.. Benim babam Subay ben senden önde oturacağım, burası Subayların sosyal tesisi sen Astsubay eşi çocuğusun giremezsin, benim eşimin rütbesi seninkinden yüksek 'hizmet önceliği benim mantığı', ne yazık ki genç beyinlere kardeşlik yerine husumeti, sınıfsal ayrımcılığı yerleştirmektedir. Bu çağdışı düşünce ve tahakküm arzusu terkedilmelidir.

- Üyelerinin yüzde 60 'ını oluşturan Assubaylar OYAK ve şirketlerinde denetim ve yönetim kurullarında temsil edilmemektedir.

- Maaşlarımızın açlık seviyesine düşmesine , tek maaş olanlarımızın çocuklarını üniversitede okutamaz olmasına , ailelerde geçimsizliklerin artmasının sebepleri yukarıdadır yıllardır tayin, sicil ve ceza baskısı ile susan susturulan Astsubayların artık tek sloganı var , "HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK ÖNCELİKLE GÖREVİMİZ YANLIŞ DÜŞÜNCELERLE VERİLMEYEN ÖZLÜK HAKLARIMIZIN VERİLMESİDİR”


100.000$ Sanal Para ve Eğitim Rehberi ile Forex’i Ücretsiz Öğrenin! 2017 Yılı 2.Çeyrek Kâr/Zarar Oranı: %29 / %71


Etiketler:
Bilgi YarışmasıNazım Hikmet'in mezarı hangi ülkededir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
Rusya havasahasında iken düşen ve devlet başkanı, din adamları, askeri yetkililerini bir anda yitiren ülke hangisidir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX