Ege

08.10.2017 - 03:08 | Son Güncelleme: 08.10.2017-3:10

‘Aşure, barışa vesile olsun’

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, Bornova ve Çiğli’de vatandaşlarla buluştu, aşure dağıttı, sohbet etti, “Paylaştığımız aşure barış dolu günlerin vesilesi olsun” dedi

Sitene Ekle

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, muharrem ayı içinde yer alan aşure günü etkinlikleri kapsamında Bornova ve Çiğli’de vatandaşlarla bir araya geldi, aşure ikramında bulundu. AK Parti Bornova Kadın Kolları ve  Çiğli İlçe Başkanlığı’nın aşure etkinliğine katılan Delican, vatandaşlara bizzat aşure dağıttı, onlarla sohbet etti. 

‘Paylaşma sofraları’

1378 yıl önce Kerbela’da yaşananların sadece bir tarih olmadığını belirten Delican, “Hakkın, haklının yanında olunması, kadim medeniyetimizin yaşaması ve devletimizin güçlenmesi için; vatanımızın, kültür ve  inançlarımızın zenginliği içinde birlik ve beraberliğin nimet olduğunu görebilmemiz için vesiledir. Temennimiz yeryüzünde ve vatanımızda savaşın değil, barışın, ayrışma ve kutuplaşmaların değil, birlik ve dirliğin hakimiyeti hasıl olsun” dedi. 
Aşure sofralarının hatırlama ve paylaşma sofraları olduğuna vurgu yapan Delican, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Tüm ilçelerimizde hemşerilerimizle birlikte bu sofraları paylaşmanın ve birlik beraberlik içinde muharrem ayının hikmetlerini yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İçinde olduğumuz Muharrem ayı ve paylaştığımız aşurenin; tüm Müslüman aleminin ve insanlığın yaşadığı acı ve hüznün son bulduğu; huzur, bereket ve barış dolu güzel günlerin vesilesi olmasını diliyorum.”

‘Muharrem ayı, hayırlara vesile olsun’

Bayraklı Belediyesi, muharrem ayı nedeniyle ilçenin beş farklı noktasında 10 bin kişiye aşure dağıttı. Aşure dağıtımı bu yıl Manavkuyu Migros Cafe, Gümüşpala Atatürk Heykeli, Yamanlar Üç Fidan Heykeli, Bayraklı Sevgi Yolu ve Çay Mahallesi Sancak Camii önünde yapıldı. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ da dağıtım yapılan noktalara giderek aşure kazanının başına geçti, vatandaşlara ikram etti. Karabağ, “Muharrem ayının hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Bu yıl da ilçemizin farklı noktalarında vatandaşlarımıza aşure ikram ettik. Bu geleneğimizi sürdüreceğiz” dedi.  


Çanakkale Zaferi kutlamaları hangi gün başlar?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX