Aşure günü ve Muharrem ayı ne zaman? Hicri yılbaşı 2018 başlangıcı

Her yıl Muharrem ayı ile beraber yeni bir hicri yıl başlıyor. Peki Muharrem ayı 2018 yılında ne zaman kutlanacak? Muharrem ayı ve aşure günü önemi...

Aşure günü ve Muharrem ayı ne zaman? Hicri yılbaşı 2018 başlangıcı

Muharrem ayı ile birlikte yeni bir hicri yılın başladığı kabul ediliyor ve bu nedenle Muharrem ayının bir diğer ismi hicri yılbaşı. Muharrem ayında aşure yapmak ise en çok bilinen ibadet ve geleneklerden biri. Bu nedenle Aşure günü de Muharrem ayının içerisinde. Peki Muharrem ayı 2018 yılında ne zaman başlıyor?

 

Muharrem ayı ne zaman?

Her yıl kutlanan Muharrem ayı bu sene 11 Eylül Salı günü başlayacak. Yeni bir hicri yılın da ilk günü olacak olan 11 Eylül 2018 tarihinde hicri takvime göre 1440 yılına girilecek.

 

Aşure günü ne zaman?

Aşura olarak bilinen ve Muharrem ayının 10'uncu günü olan Aşure günü, bu yıl 20 Eylül Perşembe gününe denk gelecek.

 

 

Muharrem ayı önemi ve hicri yılbaşı başlangıcı

Muharrem ayının önemi ise Hazreti Muhammed'in hicretinin gerçekleştiği gün olması... Mekke'den Medine'ye yapılan hicreti milat olarak alan müslümanlar, bu günde oruç tutarak ve aşure yaparak ibadet eder.

Hicri yılbaşı nedir diye merak edenler için de açıklayalım: Muharrem ayı 12 ay 355 gün olan 1 kameri yılın ilk ayı. Bu hesaba göre ayın hareketleri hesaplanıyor ve tarih öyle belirleniyor. Hicri yılbaşı, Hazreti Muhammed'in Mekke'den Medine'ye göç ettiği gün başlıyor ve her yıl Muharrem ayının ilk günü de yeni hicri yılın ilk günü oluyor.

 

Bu makaleye ifade bırak