Gündem
06.10.2013 - 14:43 | Son Güncelleme: 06.10.2013-15:07

Ataköylüler sahil şeridindeki inşaatları protesto etti

Ataköy 1. Kısım Koruma ve Güzelleştirme Derneği, Ataköy Sahili'nde yapılan inşaatlara ve betonlaşmaya dikkat çekmek için protesto yürüyüşü organize etti.

Sitene Ekle

Yürüyüşe katılmak isteyen Ataköy sakinleri saat 12.00'de Geyikli Parkı'nda bir araya geldi. CHP milletvekili Umut Oran ve Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen de Ataköylülerin yanına giderek destek verdi. Katılımcılar arasında en çok balık adam kıyafetli eylemci ve başlarına huni takanlar dikkat çekti.

‘BU KIYILAR RANT İÇİN ELİMİZDEN ALINMAK İSTENMEKTEDİR’

Ataköy 1. Kısım Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayfer Kaynar, Konuşmasında " İstanbul’un en eski, modern yerleşim yerlerinden birisi olan Ataköy’den İstanbul’a sesleniyoruz. Bu kıyılar rant için elimizden alınmak istenmektedir. Anayasaya göre kıyılar halkındır. Şu anda anayasa suçu işlenmektedir Hukuka başvurduk ve davamız kabul edildi. Bilirkişiler buranın kıyı olduğunu kabul etti. Bu koşullar altında denizin içerisine yapılan inşaatlar tüm hızıyla devam etmektedir. Sayın Başbakan’ın bodrum kıyılarında gördükleri karşısında etkilenmesi bizi umutlandırdı. Zeytinburnu’ndaki silüet değişiklikleri onu rahatsız etti, bizi umutlandırdı. Bir metrekare yeşil bizim için de önemlidir dedi, bizi umutlandırdı. Şu anda denizin içinde dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş biçimde yaklaşık 800 bin metrekarelik alanda inşaat başlamıştır. Çok geç olmadan farkına varılmasını istiyoruz’ şeklinde konuştu. ,

‘İNŞALLAH İSTANBUL BU RANTİYECİ ZİHNİYETTEN 167 GÜN SONRA KURTULACAK’

Eylemcilere destek vermek amacıyla etkinlik alanında hazır bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da düşüncelerini "Ataköy’lüler kendi sorunlarına sahip çıkıyorlar. Bunu da demokratik bir şekilde dile getiriyorlar. Kıyılar dolduruluyor. Yeşil bir şekilde betonlaştırılıyor. Ataköy’lüyle deniz arasına beton bir baraj getiriliyor. Ataköy'lüler de normal olarak buna karşı geliyorlar. İktidarın bu talebi dikkate alması gerekiyor. Aşağı, yukarı 167 gün kaldı. İnşallah İstanbul bu rantiyeci zihniyetten, halkı dikkate ve ciddiye almayan zihniyetten 167 gün sonra kurtulacak. Biz yerelde ve genelde iktidar olduğumuzda yeşil alanları halkımıza vereceğiz. Bunu taahhüt ediyoruz" şeklinde dile getirdi.

Oran’ın konuşması sırasında bir vatandaş Ataköy’de yapılan hayvan barınağının sağlıklarını etkilediğini belirterek tepki gösterdi. Bunun üzerine Oran, belediye başkanı ile eylemden sonra kendisini dinleyeceğini söyleyerek söz verdi. Bunun üzerine vatandaş Oran’a teşekkür ederek eylem sonrasında sorununu anlatacağını söyledi. Yapılan konuşmaların ardından eylemciler inşaat alanlarının bulunduğu yere doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde "Ataköy sahilinde katliam var", "Kıyılar halkındır", "Van minute TOKİ", "Yeşilimi denizimi güneşimi karartma" yazılı döviz taşıyan eylemciler "İşte AKP işte ucube" , ‘ Her yer Ataköy her yer direniş’ şeklinde slogan attı. Sahil yolu kenarında yürüyen göstericiler, inşaat alanlarının kapısında protesto amaçlı düdük çaldı ardından da inşaat alanını çevreleyen metalleri yumrukladı. Yaklaşık bir saat süren yürüyüş sırasında yoldan geçen sürücüler de klakson çalarak eyleme destek verdi. Eylem başlangıç yeri olan Geyikli Parkı'nda sona erdi.

 


Modaya yön veren markalarda fırsat!


Bilgi YarışmasıArgoda 'yok' anlamına gelen sözcük hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.