14.07.2011 02:30 | Son Güncelleme:
ESRA ALUS İstanbul

Atama haberini yıllık izinde aldı

Özel yetkileri alınarak Bolu Hâkimliği’ne atanan Köksal Şengün, “Yıllık izindeydim. Kalemden arkadaşlar telefonla arayarak haber verdiler. Hoş bir şey değil. O kadar ucuz da değiliz” dedi

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Ergenekon davalarına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün’ün görev yerini değiştirdi. Başkan Köksal Şengün, özel yetkileri alınarak Bolu Hâkimliği’ne atandı. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) disiplin cezası nedeniyle Şengün’ün yerinin değiştirildiğini açıkladı.
Şengün hakkında daha önce görev yerleri değiştirilen Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi başkanları Zafer Başkurt ve Erkan Canak gibi ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan Adalet Bakanlığı müfettişlerince soruşturma yürütüldüğü öğrenildi. Şengün’ün ifadesinin alındığı soruşturmada İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şeref Akçay’ın da adının geçtiği öğrenildi.
HSYK’nın, Şengün’e bu cezayı, aralarında Ergenekon davası sanıklarının avukatlarının da bulunduğu kişilerle yaptığı görüşmelerde kendisine Yargıtay üyeliği vaadedildikten sonra kararlarını değiştirip, sanıkların tahliyesi yönünde oy kullanmaya başladığı gerekçesiyle verdiği öğrenildi.
Bolu’ya düz hâkim olarak atanan Köksal Şengün, kararı yıllık izni sırasında öğrendi. Şengün, şöyle konuştu: “Atanmadım, yetkilendirildim. Yıllık izindeydim. Kalemden arkadaşlar telefonla arayarak haber verdiler. Hoş bir şey değil. Bu saatten sonra olacak iş de değil. 61 yaşındayım, bu iş hayırlı da sayılmaz. O kadar ucuz da değiliz. Bu çelik çomak oyunu da değil. Ben bu tahkikatı kabul etmiyorum.”
Ergenekon davalarını yaklaşık 3 yıldır yürüten Şengün’ün yerine kimin geleceği ise henüz belli değil. Şengün’ün başkanlık yaptığı 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin diğer hâkimleri Sedat Sami Haşıloğlu, Hasan Hüseyin Özese, Hüsnü Çalmuk...

 

 

Tahliyesini istediği sanıklar  
1. Ergenekon davası
Doğu Perinçek, Nusret Senem, Hikmet Çiçek, Sevgi Erenerol, Mehmet Fikri Karadağ, Kemal Kerinçsiz, Hayrettin Ertekin, Hüseyin Görüm, Erkut Ersoy, İsmail Yıldız, Mehmet Zekeriya Öztürk, Ergün Poyraz, Muzaffer Şenocak, Mehmet Demirtaş.
2. Ergenekon davası
Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Cengiz Köylü, Emcet Olcayto, Mustafa Özbek, Hasan Ataman Yıldırım, Muzaffer Öztürk, Osman Gürbüz, İbrahim Özcan, Hamza Demir, Hüdayi Ünlüer, Mehmet Koral, Ersin Gönenç, Mehmet Haberal, Mehmet Dalagan, Ayhan Atabek, Yaşar Oğuz Şahin, Zerrar Atik, Murat Çavdar, Fahri Süslü, Oğuzhan Sağıroğlu, Servet Kaynak, Taylan Özgür Kırmızı.
İrticayla Mücadele Eylem Planı davası
Dursun Çiçek, Serdar Öztürk, Ufuk Akkaya, Mehmet Deniz Yıldırım.

 

Çok ağır şeyler söylerim ama...
-  Köksal Şengün, 2004’te Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nin kapatılarak Ağır Ceza Mahkemelerine dönüştürülmesiyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı oldu.  Şengün, 1. Ergenekon davasında aralarında İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Muzaffer Tekin, Oktay Yıldırım’ın da bulunduğu 14 tutuklu sanığın; 2. Ergenekon davasında yargılanan tutuklu sanıklardan aralarında Mustafa Balbay, Tuncay Özkan ve Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın da aralarında bulunduğu 23 tutuklu sanığın; İrticayla Mücadele Eylem Planı davasında da 4 tutuklu sanığın tahliyesi yönünde oy kullanmıştı.

‘Kadın avukatla ilişkisi var’ iddiası
-  1  Haziran 2010’da eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay, “adil yargılamayı etkileme” iddiasıyla gözaltına alındı. Oktay ile beraber bazı avukatlar da gözaltına alındı. Gözaltına alınan avukatlardan T.B. ile ilişkisi olduğu iddia edilen Şengün’ün, T.B. tarafından “Ergenekon sanıkları lehine” etkilenmeye çalışıldığı iddia edildi. Şengün’ün T.B. ile yaptığı telefon görüşmeleri basına yansıdı.
-  Şengün 8 Haziran 2010’daki duruşmada kendisi hakkında çıkan haber ve iddialardan dolayı şunları söyledi: “Çok ağır şeyler de söylerim ama yeri ve zamanı değil. Ayrıca terbiyem de müsaade etmez. Aslında kurt içimizde, dışarıda değil.  Basına servis yapan belli gruplar var. Basın gidip de kasayı açıp da çıkarmıyor bunları.”
-  Şengün, dönemin HSYK Başkanvekili Kadir Özbek’le görüştüğüne ilişkin iddialar için de, “Özbek benim başkanımdır. Tabiiki görüşeceğim. Yargıtay üyeliği için adaylığımı koymuştum. Kulis faaliyeti yaptım. Ancak seçilemedim. Seyfi Oktay’ı da tanırım. Benim bakanımdır. Yargıtay üyeliğine adaylığımı koyduğumda HSYK Başkan vekilinden  randevu aldı. Bir kaç kez  yemek yedik “demişti.  MUSA KESLER İstanbul
 

 

Balyoz’un hâkimi davaya 2 gün kala Gebze’ye atanmıştı
Darbe girişimi olduğu ileri sürülen “Balyoz Güvenlik Harekât Planı” davasının görüleceği İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt, duruşmanın yapılacağı perşembe gününe iki gün kala görev yeri değiştirilerek Gebze’ye atanmıştı. Hrant Dink cinayeti davasının görüldüğü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Başkanı Erkan Canak da Sakarya Adliyesi’nde görevlendirildi. Normal hâkim olarak atanan iki özel yetkili mahkeme başkanlarının adı, Ergenekon davasını yönlendirmeye teşebbüs soruşturmasında geçmişti. Soruşturmanın şüphelisi Seyfi Oktay ile buluştukları ve Yargıtay’a atanmak için Kadir Özbek ile görüştükleri tespit edilmişti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerErgenekon