Gündem
16.10.2009 - 00:48 | Son Güncelleme: 16.10.2009-23:50

Atatürk Anıtı şimdi de kirli kahve oldu

Altın rengine boyanan Ulus’taki anıt temizlendi ama rengi tutturulamadı!

Sitene Ekle
Atatürk Anıtı şimdi de kirli kahve oldu

EVİN DEMİRTAŞ Ankara

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin üzerindeki kuş pisliklerini temizletmek istediği, ancak temizlikçi firmanın belediyeye “jest” olsun diye altın sarısına boyadığı Ulus meydanındaki tarihi bronz Atatürk Anıtı, tamamlanan çalışmalar ile yaldızlı renginden büyük oranda kurtarıldı. Ancak, orijinal rengini kaybeden anıt, bu defa da kirli kahverengi bir renk aldı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin, 13 Ekim Ankara’nın başkent oluşu kutlamaları öncesinde Ulus’taki Atatürk Anıtı’nı temizletmek istemeleri skandalla sonuçlanmıştı. 

50 kişilik ekip temizledi
Büyükşehir Belediyesi’nin rutin temizlik ve bakım işlerini de yapan Serkim Temizlik Firması, heykelin yer yer sararan kısımlarından hareket edip, orijinal rengi olduğunu düşünerek, 82 yaşındaki tarihi anıtı, altın sarısına boyamıştı. Skandalın ortaya çıkmasının ardından, Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi’nin gözetiminde oluşturulan 50 kişilik bir ekip, heykeli eski haline getirmek için çalışma başlattı. Ekibin içinde Serkim Temizlik Firması elemanları da yer aldı.   

 

BACAK KİREÇ GİBİ OLDU
Ekibe, dört heykeltıraş da teknik destek verdi. Çalışmalar sonucu heykelin yaldızlı rengi büyük oranda temizlendi, ancak bu kez de heykel, kirli kahverengi bir renk aldı. Yaldızlı renk, halen daha bazı bölümlerde fark edilirken, Atatürk’ün atının arka sol bacağı ise yer yer kireç rengini aldı. Yetkilileri, temizlik çalışmasının Abdi İpekçi Parkı’ndaki “el” heykelini ve İnsan Hakları Anıtı’nı da yapan Metin Yurdanur’un gözetiminde gerçekleştirildiğini söyledi.


Etiketler:
Bilgi YarışmasıKutsal Damacana filminin başrol oyuncusu kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Cumhuriyetten önce bizde halkı kim yönetiyordu?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX