Gündem
11.11.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 11.11.2017-2:30

Atatürk’ün mirası için yargıya başvurdu

Çanakkale’nin Yapıldak köyünde yaşayan Cevat Yaltıraklı, Ankara’daki Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) bir kısmının ABD Büyükelçilik binası yapılmak üzere satıldığı yönünde haberleri görüp dava açtı.

Sitene Ekle

DHA 

Atatürk’ün kendi ismi verilen Atatürk Orman Çiftliği’ni, taşınır ve taşınmaz bütün unsurlarıyla birlikte Türk milletine miras olarak bağışladığını ifade eden Yaltıraklı, payına düşen mirası almak için Çanakkale Hukuk Mahkemesi’ne bir dilekçeyle başvurdu.

Yaltıraklı “Çiftlik, 1950 yılından itibaren çeşitli kurumlara tahsis edilerek, amacı dışında satılmış ve bugünlere gelinmiştir. 37 dönümlük yerin de büyükelçilik yapılmak üzere 88 milyon dolara satılmıştır. Atatürk Orman Çiftliği arazisi, amacı ve Atatürk’ün emirleri dışında kullanılamaz ve de asla satılamaz. Atatürk, 11 Haziran 1937’de Başbakanlık tezkeresi ile Meclise sunduğu bir yazıda, tüm çiftlikleri, bütün taşınır ve taşınmazlarıyla birlikte büyük Türk milletine bıraktığını açıklamıştır” dedi.
Maksadının para kazanmak olmadığını vurgulayan Yaltıraklı, “Amacım yapılan yanlışlığın tescil edilmesidir. Niyetimiz para almak değildir. Daha ziyade bu yanlışın düzeltilmesidir” dedi. 
 

Bilgi YarışmasıPorselenleriyle ünlü şehrimiz neresidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Hangisi dört ayaklıdır?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX