09.03.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 09.03.2018-1:30 A-A+

‘AVLU’ NE ZAMAN BAŞLIYOR?Hemen söyleyelim ‘Avlu’, Star TV’de 22 Mart Perşembe akşamı başlayacak. Demet Evgar, Kenan Ece, Ceren Moray, Nursel Köse, Teoman Kumbaracıbaşı, Çağdaş Onur Öztürk, Rüçhan Çalışkur ve Sinan Pekinton... Bir araya gelen ekip iyi. Dizinin tanıtımları yayınlanıyor. Hayli sert olduğu her halinden belli. Hatta ev ahalisi, “İçim karardı” diyor. 

Yapım cephesinden, “Evet tanıtım iç karartıcı. Diziyi izlerken de büyük ihtimalle aynı duyguya kapılacaksınız. Yani tanıtım, projenin atmosferini vermekte gayet başarılı” şeklinde yorum aldım.

Bu cezaevi kullanılır!

Yapım cephesinden, “Dizinin ana mekanı olan kadın cezaevi gerçekten görülmeye değer. Proje bittikten sonra, Adalet Bakanlığı’na devredilebilecek gerçek bir cezaevi” yorumu da geliyor. Benzetme, dekorun ne kadar da gerçekçi olduğunu belgelemek için söylendi. 

Öyle olsa da, bir ürperme geliyor. 

‘Cezaevi yetmiyor’ haberlerinin sıkçasöylendiği bir ortamda...

UFAKTAN KAYBOLAN DİZİ

‘Ufak Tefek Cinayetler’i bu hafta ev ahalisi inatla izledi ve “Verdiğimiz son şanstı” diyerek, geceyi bitirdi. Şu çöp torbasını evden eve dolaştırarak geçen bir bölümün sonunda ev ahalisi, “Biri ölsün ya da boşansın, ne yapacaklarsa yapsınlar yoksa iş işten geçecek” dedi. İzlenme oranları tatminkâr olabilir. Önemli olan, uyarının mutlu mesut zamanlarda yapılması. 

HER ŞEY ÇOK ACELE GİDİYOR

‘Börü’ dizisi için, kurgu başarısı demiştim. İkinci bölümde gördüğüm, dizinin zamana karşı yarışır halde olduğuydu. Operasyonlar, karakter analizi, siyasi yorumlar ve ideolojik göndermeler... Hepsini aynı anda verelim telaşı var. Hızlı gidişatın belki de en çok yararlandığı alan, operasyonlar. Soluksuz izleme fırsatı veriyor. Öte yandan ‘Diriliş Ertuğrul’la gizli bir mücadelesi de var, altını çizelim. 


HAMİLELİK ÜZERİNE

Çocuklar Duymasın’la ilgili yazdığım ‘Şimdi sırada hamilelik var’ sözüme Mesut Yar köşesinde, “Seninle bana kalsaydı, torun yaptırırdık” demiş. Genç kuşağa hitap ediyormuş, biz yaşlılara göre değilmiş. Laf oraya geliyor. ‘Hamilelik’ bir nevi yerli dizi şablonu. Dizi, ‘postmodern’ ‘Çocuklar Duymasın’ olma yolunda giderken, böyle bir şablonu es geçemez mesajı... Gönderme oraya, yoksa kuşak meselesi değil.

Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.