Avrupa Birliği'nden Google'a 4 milyar avroluk rekor ceza

Avrupa Birliği, ABD'li bilişim devi Google'a, Android işletim sistemindeki piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 4.34 milyar avro ceza kesti.

Avrupa Birliği'nden Google'a 4 milyar avroluk rekor ceza

ABD'nin "Ben tek siz hepiniz" felsefesiyle yola çıktığı ticaret savaşının en büyük zararını teknoloji devi özel şirketler görüyor. 

Ticaret savaşının bir diğer yüzü olan ceza savaşının son kurbanı Google oldu. Avrupa Birliği, Google'a rekor oranda ceza kesti. 4.34 milyarlık cezanın sebebi, şirketin Android işletim sistemindeki piyasa hakimiyetini kötüye kullanması.

Avrupa Komisyonu, Google'ın arama motoru hakimiyetini geliştirmek için Android yazılımını kötüye kullandığını, Avrupalı tüketicilerin haklarını yok saydığını ve rekabet kurallarına uymadığını savunuyor.

 

 

Google kararın iptali için temyize başvuracağını duyurdu. Dolar bazında 5 milyar olan ceza, şirkete bugüne kadar tek bir kurum tarafından kesilen en yüksek para cezası oldu.

Avrupa Komisyonu'nun raporuna göre Google, telefonların Google App Store'a erişimine imkan sağlamak için üreticilere Google arama ve tarayıcı uygulamaları kurma zorunluluğu dayatıyor.

Avrupa Rekabet Kurumu, şirketin kötüye kullanım faaliyetini 90 gün içerisinde etkili bir çalışma ile sona erdirmesini, aksi taktirde ek cezalara çarptırılacağını söyledi.

Rekor cezanın Amerika ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin daha da gerilmesine sebep olacağı yorumları yapılıyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

 

 

Bu makaleye ifade bırak