31.07.2008 01:39 | Son Güncelleme:
GÜVEN ÖZALP Brüksel

Avrupa Birliği rahat nefes aldı

Anayasa Mahkemesi’nin olası bir kapatma kararı karşısında nasıl tavır takınacağı konusunda “ecel terleri” döken AB Komisyonu, partinin AKP’nin kapatılmamasıyla rahat bir nefes aldı.

Avrupa Birliği rahat nefes aldı

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye’nin artık reformlara odaklanmasını isterken, bunun geniş çaplı diyalog sürecine dayanan bir konsensüs temelinde yapılmasını talep etti.
Rehn, Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararı not ettiğini belirterek, “Şimdi Türkiye’yi, ülkeyi modernleştirecek reformlara tam enerjiyle devam etmeye teşvik ediyorum.
Bu bağlamda ilgili tüm tarafları, Türk toplumunun her kesimiyle gerçekleştirilen geniş çaplı bir diyalog sürecine dayanan bir konsensüs temelinde kalıcı reformlar için çalışmaya teşvik ediyorum” dedi. 

Fransa’dan çağrı
AB üyesi 27 ülke adına dün gece bir açıklama yapan dönem başkanı Fransa, Anayasa Mahkemesi’nin kararını “not ettiğini” bildirirken, Türk siyasi aktörlerini de, “aralarındaki görüş farklarını diyalog ve uzlaşı ruhu içinde çözmeye, bunu hukuk devleti ve temel özgürlükler temelinde gerçekleştirmeye” davet etti.
İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband yayımladığı bildiride, “Türk dostlarımız, bugün (dün) Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karara sevinmekte haklılar. Anayasa Mahkemesi’nin, AKP’yi kapatmamayı seçmesi, Türkiye’nin daha demokratik ve daha Avrupalı bir yol izleyebileceğini gösteriyor” dedi.

İşte tepkiler...
 AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk: Bu kararla çok rahatladım. Umarım AKP, mahkeme kararından gereken dersleri çıkarır ve gerekli adımları atar. AKP’nin kendisine oy vermeyen seçmenlerin kaygı ve korkularına daha fazla hassasiyet göstermesi gerekiyor. AKP’ye oy vermeyenlerin AKP’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin laik yapısını savunacağına ilişkin açık işaretler görmeye ihtiyaçları var.
Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten: Karar rahatlattı. Tavsiyem Türkiye’nin toplumun bütün kesimlerinin katılımıyla bir an evvel yeni bir anayasa yapmasıdır. Bu yeni belgede laiklik tanımı net bir şekilde yapılmalı.
AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana’nın sözcüsü Cristina Gallach: Tabii ki olumlu bir karar. Türkiye yoğun bir gerginliğin yaşandığı bir dönemden geçiyor. Kararın siyasi istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmasını umuyoruz.
Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth: Karar, Türkiye’deki demokratik seçmen iradesinin ciddiye alındığını gösteren iyi bir sinyal.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerAnayasa