Dünya

01.03.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 01.03.2013-2:30

Avrupa Birliği sözlüğünde ‘asla’ yok

AB süreci tekrar canlanırken Bild gazetesi, ‘Türkiye asla üye olamayacak’ yorumunda bulundu. Kesin yargılara varmadan önce üyelerin tutumlarını incelemekte fayda var

Sitene Ekle

GÜVEN ÖZALP Brüksel

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkışları, Fransa’dan gelen sinyaller ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ziyareti Avrupa Birliği üyelik sürecine yönelik tartışmaları canlandırdı. 
Geçtiğimiz günlerde Alman Bild gazetesinde yer alan ve “Türkiye asla AB’ye üye olamayacak” sonucuna varılan haber-analiz de bunun son örneklerinden. Bild’in gözden kaçırdığı noktayı ise AB sözlüğünde “asla” kelimesinin yer almaması oluşturuyor. Gelinen noktada tartışmanın ana ekseni Türkiye’nin üye olup olamayacağından, üye olmak isteyip istemeyeceğine doğru kaymaya başladı.

‘Türkiye dostları’
Türkiye’nin olası üyeliği konusunda belirleyici unsuru üye ülkelerin siyasi kararları oluşturacak. Bu tablo da konjonktüre bağlı olarak değişebiliyor. Türkiye’nin üyeliğine tam destek veren ve AB içinde “Türkiye’nin dostları” olarak adlandırılan ana kadro Finlandiya, İsveç, İngiltere, İtalya ve İspanya’dan oluşuyor. Son dönemde Portekiz de bu gruba dahil oldu.
Bu çekirdek kadroya dozu değişken olmakla birlikte dışarıdan destek veren ülkeler ise Estonya, Slovenya, Slovakya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan ve Romanya. Genelde “ortada kalan” bir çizgi izleyen ülkeler grubunda ise Hollanda, Belçika, Danimarka ve İrlanda yer alıyor. Lüksemburg ve Malta da bu gruba yakın durmakla birlikte Türkiye konusunda sesi soluğu en az çıkan ülkeler olarak dikkat çekiyorlar.

Rum Kesimi ve Atina ‘özel ikili’
Türkiye’nin üyeliğinden yana olmakla birlikte Kıbrıs sorunu nedeniyle negatif yaklaşımı ağır basan Yunanistan ile yine aynı sorun nedeniyle sürekli engel çıkaran Güney Kıbrıs’ı ise “özel bir ikili” olarak tanımlamak yanlış olmaz. Başından beri Türkiye’nin üyeliğine net şekilde karşı çıkan ülkeler ise Almanya, Avusturya ve son dönemde “pozitif sinyal” vermekle birlikte Fransa.
Bu tablo mutlak değişmez olmamakla birlikte tüm beklentileri karşılamış, AB bağlantılı iç-dış sorunları çözmüş ve ekonomik açıdan güçlü bir Türkiye’ye kuralına uygun şekilde “hayır” demek AB açısından zor olabilir. Ankara açısından en önemli tehlike ise yıldızı parlayan “vatandaşa sorma” eğiliminin, üyelik aşamasında Avusturya ve Fransa tarafından pratiğe dökülmesi.


Etiketler: Bild, haber, haberler
Tarikat şeyhlerine bağlı kişilere ne denir?
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.