Milliyet Tatil

05.03.2018 - 15:08 | Son Güncelleme: 05.03.2018-15:37

Avrupa dondurucu soğukların etkisinde

Avrupa genelini etkisi altına alan "kutup" soğuğu, bölgede devam ediyor. Dondurucu soğuk ve buzlanmanın sebep olduğu kazalarda Avrupa genelinde 35'den fazla kişi yaşamını yitirirken, tüm kıtada ulaşımda aksamalar yaşandı, birçok ülkede okullar tatil edildi. Soğuk hava dalgasının hafta sonu itibariyle bölgeyi terk etmesi bekleniyor

Sitene Ekle

Yoğun kar yağışı ve buzlanma Avrupa'nın birçok ülkesinde kara, deniz,  demir ve hava yolu ulaşımında aksamalara neden olurken, üniversiteler de dahil  olmak üzere okullar tatil edildi.

  

İngiltere, İskoçya, Galler, Hırvatistan ve İsveç'te, hava koşullarının  hayati tehlike oluşturduğu ve acilen harekete geçilmesi anlamına gelen kırmızı,  Fransa, İspanya, Belçika da turuncu ve Hollanda'da da sarı alarm verildi.

  

Dondurucu soğuk ve buzlanmanın sebep olduğu kazalar nedeniyle şimdiye  kadar Belçika, İngiltere, İskoçya, Sırbistan, Slovenya, İsveç, Çekya, İspanya,  Fransa ve Almanya'da 35'den fazla kişi yaşamını yitirdi.

  

Kutup havası hakim

İngiltere Meteoroloji Kurumundan yapılan açıklamada, hafta başından  beri tüm adayı etkisi altına alan "Doğu Canavarı" adlı soğuk hava dalgasının  bugün Atlantik Okyanusu'ndan gelen "Emma Fırtınası" ile birleştiği ve adada daha  fazla kar ile kuvvetli rüzgarlara sebep olduğu bildirildi.

  

İngiliz polisi, karayollarının karla kaplanması ve yer yer yaşanan  buzlanma sebebiyle zincirleme trafik kazaları gerçekleştiğini, çok sayıda aracın  uzun saatler boyunca yollarda kaldığını duyurarak, koşullar iyileşene kadar acil  servis görevlileri dışında kimsenin direksiyon başına geçmemesi gerektiğini  belirtti.

  

Günde yaklaşık 5 milyon kişinin kullandığı Londra metrosunda da  aksamalar yaşandı. Birçok metro hattının sinyal kutuları don nedeniyle devre dışı  kaldı.

  

Belçika Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü de dünün 1901'den beri ülkede  yaşanan en soğuk gün olduğunu açıkladı. Ülke genelinde en yüksek sıcaklığın eksi  2 olduğu tespit edilirken, Belçika'nın doğusundaki Elsenborn kentinde hava  sıcaklığının eksi 18 dereceye kadar düştüğü belirtildi.

  

Belçika'da turuncu alarma geçilirken, kuzeyden gelen "kutup havasının"  hava sıcaklığında aşırı düşüşe neden olacağı uyarısında bulundu.

  

Sığınmacı anne donarak öldü

Hava sıcaklığının sıfırın altında 13 dereceye kadar düştüğü  Hırvatistan'da da ülkenin kuzeybatısındaki Delnice'de kar kalınlığı 172  santimetreye ulaştı. Bölge ülkelerinden Bosna Hersek'te de dün gece hava  sıcaklığı sıfırın altında 20 dereceye kadar indi.

  

Hava sıcaklığının sıfırın altında 25 dereceye kadar düştüğü  Slovenya'da ise dün bir kişinin Maribor şehri yakınlarında donarak öldüğü  bildirildi. Yerel kaynaklara göre, donmak üzere bulunan başka bir kişinin de  hayati riski sürüyor.

  

Avrupa'nın bu sene en soğuk yeri eksi 40 derece ile İsveç'in Kiruna  kentine bağlı Nikkaluokta kasabası olurken, Savsjö kentinde bir sığınmacı kadının  donarak öldüğü bildirildi.

  

İsveç polisinin verdiği bilgiye göre, 35 yaşındaki Burkina Faso  vatandaşı kadın ve iki çocuğunun sığınma başvurusu reddedilince sığınmacı  kampından ayrıldı. Sokakta çocukları ile kalan kadının donarak öldüğü belirtildi.  8 ve 9 yaşındaki iki çoğun da donmaktan son anda kurtarılarak hastanede tedavi  altına alındığı kaydedildi.

  

Hollanda Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü (KNMI) de bazı yerlerde  doğudan esen rüzgar nedeniyle hissedilen soğukluğun eksi 13 ile 18 derece  arasında olduğunu, deniz ve çevresinde rüzgarın hızının saatte 80 kilometreye  ulaştığını duyurdu. Sürücülere dikkatli olmaları yönünde uyarılar yapan  yetkililer, rüzgar nedeniyle Amsterdam Schiphol Havalimanı'nda bazı seferlerin  ertelenebileceği ve iptal edilebileceği kaydedildi.

  

Macaristan Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada da en  düşük sıcaklığın eksi 24,6 ile Satorhely kentinde ölçüldüğü bildirildi.

  

Çekya Meteoroloji Merkezinden yapılan açıklamada, ülke genelinde hava  sıcaklığının eksi 15 ila 20 derece arasında seyrettiği soğuk havanın cumartesi  gününden itibaren etkisini yitirmesinin beklendiği belirtildi.

  

İspanya için fırtına uyarısı

İspanya'yı etkisi altına alan Emma Fırtınası nedeniyle, Malaga,  Granada ve Sevilla kentlerindeki turuncu alarm durumu devam ederken, başkent  Madrid dahil ülkenin bir çok bölgesinde yağmur görüldü. Yetkililer ayrıca 41 kent  için fırtına uyası yaptı. Fırtınanın İspanya'yı yarın terk edeceği ancak ardından  gelecek yağmurun gelecek hafta perşembe gününe kadar ülkenin bazı kesimlerinde  etkisini göstereceği kaydedildi.

  

Fransa'da yaklaşık 2 bin aracın kar ve buzlanma nedeniyle gece boyu  Montpellier kentinin yakınlarındaki A9 otoyolunda mahsur kaldığı ve araçların  sabah saatlerine kadar kurtarılamadığı belirtildi. Otoyolda mahsur kalan bir  kişi, sosyal medyada paylaştığı mesajda, 13 saatte sadece 1 kilometre mesafe  katedebildiklerini yazdı.

 

Başkent Paris'in de içinde olduğu Ile-de-France bölgesinde bazı  yolların kar nedeniyle trafiğe kapatıldığı bildirildi. Fransa'nın yumuşak iklimi  ve turistik yönüyle bilinen Montpellier ve Biarritz kentlerindeki  havalimanlarında ise hava koşulları nedeniyle bazı uçuşlar iptal edildi.

  

Evsizlere geçici barına

Avusturya genelinde eksi 14 derece seviyelerinde seyreden hava  sıcaklıkları dün gece Vorarlberg eyaletinde eksi 32'ye düştü.

  

Şiddetli soğuklar nedeniyle Avusturya'da dışarıda yaşayan evsizlere  yönelik, İçişleri Bakanlığından emniyet güçlerine verilen talimatta,  vatandaşların dondurucu soğuklardan olumsuz etkilenmemesi için geçici barınaklar  başta olmak üzere gerektiği takdirde sığınmacı merkezlerine götürülmesi  belirtildi.

  

Soğuk hava dalgası Almanya'yı da etkisine aldı. Almanya'nın  kuzeyindeki Schleswig-Holstein eyaletinde yoğun kar yağışı sebebiyle bazı  bölgelerde okullar tatil edildi. Özellikle Flensburg ve Niebüll kentlerinin çevre  bölgelerinde etkili olan yoğun kar ve tipi  trafikte aksamalara yol açtı. Bir çok  aracın yolda kaldığı bildirildi.  Juist Adası'na gemi seferleri yapılamadı.

  

Kar yağışlarının yarın da Kuzey-Ren Vestfalya ve Hessen eyaletlerinde  beklendiği ifade edildi. Diğer taraftan Almanya'da perşembe sabahı da  termometrelerin eksi 18 dereceye kadar düştüğü bildirildi. Termometreler başkent  Berlin'de eksi 12, Münih'te eksi 11 ve Hamburg'da eksi 10 dereceyi gösterirken,  Erzgebirge Dağları'nda ise eksi 18 derece olarak ölçüldü.  Salı gecesi  Almanya'nın en yüksek dağı Zugspitze'de termometre eksi 30,5 dereceyi  göstermişti.

  

İtalya'nın Torino, Cuneo, Bologna, Parma, Reggio Emilia, Milano,  Floransa ve Cenova kentlerinde yoğun kar yağışı görülürken, hava ve kara yolu  ulaşımında uzun süreli aksamalar yaşandı.

  

Hava muhalefetinden en fazla demir yolu ulaşımı etkilendi. İtalyan  demiryolu şirketi Ferrovie dello Stato, ülkenin kuzey ve orta bölgeleri Liguria,  Piedmont, Veneto, Fiuli Venezia-Giulia, Emilia Romagna, Toskana ve Lazio'daki  yerel tren seferlerini yüzde 50 ile 70 arasında azalttı. Milano-Roma-Napoli  arasında sefer yapan yüksek hızlı trenlerin ise bugün yüzde 80'inin hizmet  verdiği duyuruldu.

  

Ülkenin kuzeyinde yer alan Liguria bölgesindeki bazı yerlerde de  elektrik kesintileri yaşandı.


©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX