21.01.2017 20:20 | Son Güncelleme:

Avrupa Konseyi'nde PKK'nın katlettiği 'yüzler' sergilenecek

Avrupa Konseyi’nde PKK terör örgütünün Türkiye’de  katlettiği kişilerin portrelerinin sergileneceği bir fotoğraf sergisi ve terör örgütünün Avrupa için oluşturduğu tehditlerin konuşulacağı bir konferans  düzenlenecek.

Pazartesi günü başlayacak Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM)  Genel Kurulu süresince PKK'nın Türkiye ve Avrupa’ya yönelik tehditleri masaya  yatırılacak. Eşitlik, Adalet ve Barış Konseyi (COJEP) ile Siyaset, Ekonomi ve  Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) işbirliğiyle düzenlenecek etkinliklerde  "Avrupa’da PKK ve Güvenlik Sorunları Konferansı" ve "Yüzler" isimli fotoğraf  sergisi yer alıyor.

Etkinliklerle ilgili AA muhabirine bilgi veren COJEP Genel Başkanı Ali  Gedikoğlu, "Cojep International Uluslararası İlişkiler birimi olarak 2007  yılından bu yana uluslararası kuruluşlarda, ırkçılık, ayrımcılık ve İslamofobia  ile ilgili toplantılar düzenliyoruz. Bu faaliyetlere ek olarak bu yıldan itibaren  Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri, Avrupa’daki müslümanların güvenliği ve  geleceği gibi konulara da ağırlık verme kararı aldık. Bu çalışmalardan ilki  "Avrupa’nın güvenliği ve PKK terörü" konulu konferans olacak." dedi.

PKK terör örgütü ile ilgili Avrupa’da ve uluslararası kuruluşlarda  yanlış ve eksik bilgilerin tehlikeli sonuçlarına dikkati çeken Gedikoğlu, şöyle  konuştu:

"Türkiye’nin önemli araştırma kuruluşlarından SETA ile  gerçekleştireceğimiz bu konferans, 24 Ocak salı günü Avrupa Konseyi’nde  yapılacak. Güvenlik uzmanlarının konuşmacı olarak katılacağı bu konferansta,  PKK’nın bir terör örgütü olduğu, hedef ülke olarak Türkiye seçilse bile,  gelecekte herhangi bir Avrupa ülkesinin de olabileceği konusu masaya yatırılacak.  Avrupa ülkelerinin de bu terör örgütünün tehdidi altında olduğu bu konferansta  vurgulanmaya çalışılacak, karar alıcılara bu gerçekten bahsedilecek."

Terör kurbanı "Yüzler" sergilenecek

Benzer konferansların mart ayında Birleşmiş Milletlerde ve mayıs  ayında Avrupa Parlamentosunda devam edeceğini belirten Gedikoğlu, şunları  söyledi:

"PKK terörüyle ilgili tehdidi sadece bu konferansla değil, AKPM Genel  Kurul toplantılarının yapıldığı bir dönemde bir hafta boyunca, 'Yüzler' isimli  fotoğraf sergisiyle de parlamenterlere ve uluslararası kuruluşların yetkili ve  çalışanlarına aktaracağız. Yüzler isimli fotoğraf sergisinde PKK terör örgütünün  dünden bugüne şehit ettiği siviller, kadınlar, çocuklar, askerler ve polislerin  fotoğrafları yer alıyor. 'Artık bu yüzler aramızda değil, terör örgütünün  katlettiği kişilerdir' şeklinde bir mesaj verilmektedir."

Avrupa Konseyinde düzenlenecek etkinliğin özel bir amacının daha  olduğunu belirten Gedikoğlu, şöyle konuştu:

"Avrupa Konseyi’nin bulunduğu Strazburg’da her yıl PKK terör örgütüne  yürüyüş izni veriliyor. Bu örgüt bir çok kez Avrupa Konseyi binalarına baskın ve  saldırılar düzenledi. Aynı zamanda, Avrupa Konseyi’nin önünde yıllardır bu terör  örgütünün propagandası yapılmaktadır. Bunların durdurulması noktasında da bir  mesaj verilmeye çalışılacaktır. Avrupa kamuoyu ve karar alıcılarının PKK terör  örgütü konusunda yeniden dikkatleri çekilmiş olacaktır."

Avrupa’da PKK ve Güvenlik Sorunları Konferansı 24 Ocak salı günü saat  13.00’te düzenlenecek. Avukat Şakir Çolak’ın moderatörlüğünü yapacağı konferansın  konuşmacıları arasında SETA Araştırmacısı Enes Bayraklı, COJEP Fransa Başkanı  Kadir Güzel ve Fransa Savunma Bakanı Danışmanı Recep Yılmaz yer alıyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0