21.04.2013 02:30 | Son Güncelleme:
KÜLTÜR SANAT SERVİSİ

Avrupa’nın en güzeline veda!

Türkiye’nin ilk Avrupa Güzeli Günseli Başar, dün hayatını kaybetti. Bodrum’daki sosyal çalışmalarının yanı sıra zarafetiyle de tanınan Başar, 81 yaşındaydı

Türkiye’nin ilk Avrupa Güzeli olan ve uzun yıllar yaşadığı Bodrum’daki sosyal çalışmaların yanı sıra zarafeti ve kibarlığıyla tanınan Günseli Başar, dün 81 yaşında İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Başar, iki yıldır alzheimer hastalığıyla mücadele ediyordu. Durumunun ağırlaşması üzerine dört ay önce İzmir’den İstanbul’daki kızı Aslı’nın yanına gelmişti.

‘Çok utanmıştım!’
Günseli Başar, 1932’de subay bir babanın kızı olarak Diyarbakır’da doğdu. Anne tarafından Rumelili, baba tarafı Gürcü bir ailenin kızı olan Başar, heykeltıraş olmak için İstanbul’da Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi. Burada öğrenciyken, 1951’de Cumhuriyet gazetesinin düzenlendiği bir güzellik yarışmasına katıldı ve Türkiye Güzeli oldu. Bir yıl sonra 1952’de Napoli’de düzenlenen Avrupa Güzellik Yarışması’na katıldı ve 19 yarışmacı arasından birinci seçildi. İlk kez bir Türk’ün Avrupa Güzeli seçilmesi Türkiye’de sevinçle karşılandı. Yıllar sonra verdiği bir söyleşide “Ailem çok uygardır ama ben tutucu, mahcup bir kadınım. Ben yarışmada bikini giyerken bile çok utanmıştım, mecbur olduğum için en kapalısını seçmiştim” diyecekti.
“Avrupa Güzeli seçildikten sonra gelen film artistliği, şarkıcılık, mankenlik tekliflerini kabul etmedim” diyen Başar, 23 yaşındayken uçak motorunu Türkiye’ye getiren ilk işadamı olarak tanınan Mehmet Kutsi Beğdeş’le kısa süreli bir evlilik yaptı. İkinci evliliğini de kısa sürecekti. 1958’de Demokrat Partili İzmir Belediye Başkanı mimar Faruk Tunca sade bir törenle evlendi. Bu evlilikten bir kızı olan Başar, Tunca’nın Yassıada’da yargılanıp serbest bırakılmasının ardından Tunca’dan boşandı. Bu evlilik sırasında Başar’ın Tunca’nın belediye başkanlığı yaptığı dönemde İzmir’e büyük bir katkısı olduğu rivayet edilir: O dönemde Kordon’a yapılan dalgalı siyah beyaz kaldırımların, Başar’ın Rio De Janeiro’daki kaldırımları görüp çok beğenmesi üzerine inşa edildiği...

Ciddi bir kaza geçirdi
Başar, 1970’li yıllarda Erol Simavi’nin teklifi üzerine 1 yıl gibi kısa bir süre Hürriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. “Günseli Oradaydı” adlı bir köşesi olan Başar, 1978’de bir işe giderken ciddi bir trafik kazası geçirdi. Yüzünde 33 dikiş atıldı, kafatasında büyük bir çatlak oluştu, sol kolu dirsekten koptu. Çok uzun süre tedavi gördü. Sağlığına kavuştuğunda iş hayatına dönmesini mümkün olmadı.

Cenazesi bugün
Günseli Başar, bugün Adliye Camii’nde kılınacak öğle namazı ardından çok sevdiği Bodrum’da Turgutreis Akçaalan Mezarlığı’nda toprağa veriliyor.

Günseli Başar, 1951’de Türkiye güzeli seçildi. Bir yıl sonra Napoli’deki Avrupa Güzellik Yarışması’nda birinci seçildi.

Günseli Başar’ın hem kendi güzeldi, hem de kalbi

“Daha ilkokuldayken müsamereleri bana hazırlatırlardı, Akademi’deyken de baloların süslenmesini” diyen Günseli Başar, iş hayatını bırakıp Bodrum’a yerleştikten sonra kendisini toplumsal çalışmalara adadı. Bodrum’da Hayvan Hakları Derneği’nde aktif şekilde çalıştı. Ortakent Sağlık Ocağı’na ambulans alınmasına vesile oldu. Bodrum Sağlık Vakfı olarak özürlü çocuklar için bir rehabilitasyon merkezi yapma çalışmalarına yardımcı oldu. Bunların yanı sıra siyasal ve kültürel paneller, sempozyumlar düzenlenmesinde görev aldı. Günseli Başar, fiziksel güzelliğiyle olduğu kadar iç güzelliğiyle de tanınıyordu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerTurgutreis