26.11.2011 12:15 | Son Güncelleme:

Avrupalı patronlar İTO'da Avrupa'nın ekonomisini tartıştı

Avrupa Birliği’nin (AB) en güçlü odaları, zor günler geçiren Avrupa ekonomisinin geleceğini konuşmak için İstanbul Ticaret Odası (İTO) ev sahipliğinde bir araya geldi

 Avrupa’nın en büyük 14 kentinin Oda başkanına AB ekonomisinin 6 aylık geleceği için yapılan anketin sonuçları İTO’da açıklandı. ‘Ekonomideki gidişattan nasıl etkilendikleri’ sorulan Avrupalı patronların yüzde 66’sı, önümüzdeki 6 ay içinde bölgelerinde ekonominin daha kötü olacağı kanaatini dile getirdi.

Dün gerçekleştirilen toplantı. ‘Seçkinler Kulübü’ diye de adlandırılan Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Kulübü’nün, AB üyesi olmayan bir ülkede düzenlediği ilk toplantı oldu. İstanbul Ticaret Odası, toplantılara yaklaşık 1.5 yıl önce davet edildi. Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Eurochambres) Başkanı Alessandro Barberis’in de bulunduğu toplantıya, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş başkanlık etti. Yalçıntaş, bu toplantıya evsahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Kulübün İstanbul Toplantısı’na; Madrid, Brüksel, Paris, Lüksemburg, Lyon, Münih, Amsterdam, Frankfurt, Milano, Londra, Berlin, Atina, Torino ve İstanbul olmak üzere 14 Avrupa kentinden Oda başkanları katıldı.

-BAROMETRE ANKETİNİN SONUÇLARI AÇIKLANDI-

Tüm gün süren toplantılarda, katılımcılara daha önceden gönderilen "Barometre" adlı anketin sonuçları açıklandı. Avrupa ekonomisindeki gelişmelerin bölgeye etkilerini ölçmeyi amaçlayan ankette, Oda başkanlarına geçmiş ve gelecek 6 aylık beklentileri soruldu. AB ülkelerinde ekonominin önümüzdeki 6 aylık dönemde daha kötü olacağını düşünenlerin oranı yüzde 66 oldu. Katılımcıların yüzde 26’sı, sözkonusu dönemde ekonomik aktivitelerin aynı kalacağını belirtirken, ekonominin iyileşeceğini söyleyenlerin oranı sadece yüzde 6 oldu.

-KURTKÖY’DEKİ TEKNOPARK İSTANBUL PROJESİ’NİN TANITIMI DA YAPILDI-

Geçmiş 6 ayın değerlendirmesinde de benzer bir sonuç ortaya çıktı. Buna göre katılımcıların yüzde 46’sı kötü bir 6 ay geçirdiğini söyledi. Yüzde 40’ı ekonomik aktivitenin aynı kaldığını belirtirken, yüzde 13’lük bölüm ise iyileşme olduğu görüşünü dile getirdi. Toplantının diğer bir konusu da İTO’nun önerisiyle ‘AB üyesi ülkelerde inovasyon ve Ar-Ge’nin ekonomik kalkınma üzerindeki etkisi’ oldu. Bu çerçevede İTO’nun büyük ortağı olduğu Kurtköy’deki Teknopark İstanbul Projesi’nin tanıtımı da yapıldı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0