Avustralya, hamilelik depresyonunu Eurovision'a taşıdı

İlginç şarkıların ve şovların sahnesi Eurovision, bu sene yine olabilecek en farklı müzik yarışması deneyimini sunmak için hazırlanıyor. Yarışmanın 'ikinci yeni'lerinden Avustralya'nın şarkısı, hamilelik sonrası (postpartum) depresyona odaklanıyor.

Avustralya, hamilelik depresyonunu Eurovision'a taşıdı

Farklı ülkelerden çıkan farklı müzisyenlerin normalde anlatmayacağı cinsten hikayeleri anlatarak birbiriyle yarıştığı bir platform Eurovision Şarkı Yarışması. Bu yönüyle dikkat çekti, bu yönüyle Avrupa ve dünyada karşılık buldu. Sıradan bir albümde duysanız "Ne kadar kötü şarkı yahu" diyebileceğiniz bir şarkıyı, Eurovision'da duyduğunuzda "Tam bir Eurovision şarkısı yahu!" diyebilme ihtimaliniz çok yüksek. Zaten bu yüzden, sıradışı bir ilgiyle karşılanıyor. Onlarca yıldır düzenleniyor ve beğeniliyor.

Kontenjanın 'İkinci Yeniler'i

 

Eurovision, pek çok ülkenin kuruluşuna, özgürlük kazanmasına, ayrılmasına, birleşmesine de şahit oldu. Politika, ister istemez yarışmaya yön verdi. Avrupa sınırları dahilinde düzenlenen yarışma, yeri geldiğinde bu yüzden Avrupa'nın dışına da taşarak 'jeopolitik' ve 'sosyopolitik' düzlemlerde de kendini car edecek stratejilere yöneldi. Bu bağlamda, İsrail ve Avustralya gibi ülkeler de 'İkinci Yeni' ve 'fiziki olarak Avrupa olmasa da Avrupa' ülkeler klasmanında yarışmaya katılmaya başladı. Bu noktada gördük ki, Avustralya aslında epey Eurovision ülkesiymiş ve İsrail de geçen senenin kazananı olarak 2019 Eurovision'una ev sahipliği yapabilecek bir ülkeymiş.

Sadece eğlendirmez, dikkat çeker

 

Nitekim, öyle ya da böyle politik bir yarışma olduğunu pek de reddetmeyen Eurovision, dönemin politik düzlemine işaret eden şarkılara da bir sahnedir. Politik ya da sosyal olguları ele alır, sorunlara bir de 'Eurovision şarkısı' başlığı altında değerlendirilebilecek 3 dakikalık şarkılarla eğilip bakma imkanı sağlar. Avustralya'nın bu seneki Eurovision şarkısı da politik olmayan bir konu hakkında yapılmış dikkat çekici bir beste: Hamilelik sonrası (postpartum) depresyona odaklanan Zero Gravity.

"Yerçekimine yenik üstün başın"

'Sıfır Yerçekimi' anlamına gelen 'Zero Gravity', kadınların ciddi sorunlarından biri olan hamilelik sonrası depresyon üzerine yazılmış. Pop müzik ve operanın deneysel bir harmanı olarak tanımlanabilecek şarkı, Avustralya'daki ön elemeyi birincilikle geçmişti. Şarkıyı seslendiren Kate Miller-Heidke, 2016'da doğum yaptıktan sonra bir yıl kadar yaşadığı depresyona odaklanıyor.

 

 

 

"18 ay boyunca sesimi kaybettim. Kelimenin her anlamıyla çok yorgundum, kendimi iyi hissetmiyordum" diyor şarkıda bahsettiği depresyon dönemini anlatırken. Kate Miller-Heidke, şarkının hamilelik sonrasında depresyonla boğuşan kadınların yalnız hissetmemelerini ve anlaşıldıklarını düşünmelerini sağlamak istiyor. 

Her yedi kadından birinin hamilelik sonrası dönemlerinde psikolojik sıkıntılarla baş etmeye çalıştığı gözleniyor ve gelişmekte olan-gelişmiş ülke ayrımı olmadan dünyanın her yerinden kadınların postpartum depresyondan ciddi şekilde etkilendiği görülüyor. Bu kadar ciddi bir konuyu Eurovision masasına getirerek herkesin sorununu müzikle aktarmayı seçen Kate Miller-Heidke'yi tebrik etmek, Avustralya'yı ise böylesi iyi bir şarkıyı finallere gönderdiği için takdir etmek gerek. 'Zero Gravity', her anlamda bir Eurovision şarkısı!

 

 

 


andac.uzel@demirorenmedya.com

Bu makaleye ifade bırak