Dünya
07.12.2017 - 15:14 | Son Güncelleme: 07.12.2017-15:19

Avustralya'da eş cinsel evlilik yasal hale geldi

Avustralya parlamentosu ülkede uzun süren tartışmalara neden olan eş cinsellerin resmi olarak evlenebilmesine ilişkin yasayı onayladı.

Sitene Ekle

Avustralya parlamentosu ülkede uzun süren tartışmalara neden olan eş cinsellerin resmi olarak evlenebilmesine ilişkin yasayı onayladı.

Perşembe günü yapılan oturumda zarfla oylama yapılmadı ve karar milletvekillerinin konuşmaları sonrası kabul edildi.

Karar sonrası Canberra'da bulunan meclis binası önünde sabah saatlerinden itibaren bekleyen kalabalık büyük sevinç yaşadı.

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull olayı tarihi bir gün olarak nitelendirerek "Burası Avustralya, eşitlik, çeşitlilik, sevgi ve saygı herkesi kuşatıyor" dedi.

Kasım ayı ortalarında eşcinsel evliliğin yasal hale getirilmesini halk oylamasına götüren Avustralya'da, yüzde 61,6'lık kesim 'Evet' oyu kullanmıştı.

Bağlayıcılığı bulunmayan ve posta yoluyla yapılan oylamaya katılım yüzde 79,5 oranına ulaşmış ve 12,7 milyondan fazla kişi oy kullanmıştı.

Halk oylaması sonrası Başbakan Malcolm Turnbull, Noel'e kadar yasayı parlamentodan geçirmek istediklerini ifade etmişti.

Kaynak: Euronews Türkçe


Bilgi Yarışması"Korkma Kalbim" şarkısını verilen sanatçı çiftlerinden hangisi söylemiştir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
  Alfabemizin 25. harfi hangisidir?
  A
  U
  B
  L
  C
  P
  ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.