Avustralyalı ev sahiplerinin kiracılarına koştuğu 7 ilginç şart

Ev sahibi olmak her insanın hayali. Hatta iki ev alıp birinde oturup diğerini kiraya vererek, kira geliriyle yaşamak gibi vizyon dolu hayallerimiz de var. Avustralya'da hayallerimizi yaşayan ev sahiplerinden bazıları kiracılardan çok ilginç isteklerde bulunuyor. Durum öyle bir hal almış ki Queensland ve ACT (Avustralya Başkent Bölgesi) gibi bazı bölgelerde kiracı haklarını koruyacak yasa değişiklikleri için çalışmalar başladı.

Avustralyalı ev sahiplerinin kiracılarına koştuğu 7 ilginç şart

1- Evde yemek kızartmak yasak

1- Evde yemek kızartmak yasak

ACT'deki Kiracılar Birliği yöneticisi Dep Pippen bir süre önce kendilerine gelen bir şikayette 'kiracıların ev içerisinde yemek kızartamayacağı' maddesi bulunan bir ilanın yer aldığını söyledi. Kontrat şartlarında yemek kızartılacaksa, mevsim fark etmeksizin dışarıdaki barbekünün kullanılması şart koşulmuş.

Kiracıların evi temiz kullanması her ev sahibinin ilk isteği. Fakat yemek kızartılmamasını şart koşmak bu isteğin bir parçası olamaz. Kiracı evi kiraladığı anda mülk sahibinin evin içerisinde müdahale etme hakkı yok.

2- Aileniz veya arkadaşlarınız kalamaz

2- Aileniz veya arkadaşlarınız kalamaz

Bu madde genellikle değişmez kontrat maddelerinden biri olarak değil, ilave olarak eklenen maddelerden biri oluyor. Fakat Pippen, kiracı kabul etse bile bunun yasal olmadığını söylüyor.

Kiralık bile olsa, bir daireyi kendinize ait olarak hissetmek için istediğiniz zaman istediğiniz kadar misafir ağırlayabilmelisiniz. Ve onlara içeride yemek yapabilmelisiniz.

3- Köpekler evin içinde 24 saat tasma takmalı

3- Köpekler evin içinde 24 saat tasma takmalı

Avustralya'da evcil hayvan besleme konusu birçok bölgede sıkıntılı bir durum. Yasalarla da desteklenen evcil hayvan yasağı, ev sahiplerinin tercihine göre ortadan kaldırılabiliyor. Sidney'de yaşayan bir ailenin kira kontratında 7/24 tasma takması şartıyla evin içinde köpek beslenebileceğine dair bir madde var. Ve kiracı aile iki köpeklerini ancak bu şekilde evin içerisinde besleyebiliyor.

4- Bahçede çocuk oyuncakları bulunamaz

4- Bahçede çocuk oyuncakları bulunamaz

Sidney'deki bir aile çocukları için evin bahçesine kurmak için 'şişme ev' aldı. Bir süre sonra ev sahibinden bahçede çocuk oyuncakları bulunamayacağına dair bir mesaj geldi.

Kiracılar Birliği'ne göre kontratta böyle bir madde yok ve kiracılar hangi haklara sahip olduklarını bilmedikleri için ev sahiplerinin isteklerini yasal olmasa bile kabul ediyorlar.

5- Garajda lastik değiştirmek yasak

5- Garajda lastik değiştirmek yasak

Yarraville'de bir banliyö evine taşınan 37 yaşındaki Joel Michael, kira sözleşmesinde "garajda bir aracı tamir etmek ya da servis çağırmak yasaktır" olduğunu söyledi. Günlük bakım gibi ufak işlemler haricinde lastik, yağ ya da akü değişimine bile izin verilmediğini söyledi.

6- Bavul yalnızca mutfakta açılabilir

6- Bavul yalnızca mutfakta açılabilir

Sidney'de yaşayan kiracı hakları savunucusu David Maloney, Maroubra'da eşyalı kiralanan bir dairenin kontrat maddeleri arasında "bavullar yalnızca mutfakta açılabilir ve toplanacağı zaman mutfakta toplanabilir" maddesinin bulunduğunu söyledi.

Bavul, valiz ya da diğer yüklerin yatak odalarından uzakta tutulması ve plastik torbalarda saklanması da bir diğer madde. Maddenin gerekçesi ise mobilyalara zarar verilme ihtimali ve hijyenik olmamaları.

7- Tencere ve tavalar ocakta sürüklenemez

7- Tencere ve tavalar ocakta sürüklenemez

Eşyalı kiralanan ve içerisine ocak setinin de dahil olduğu bir dairenin kontrat maddeleri arasında "tencere, tava gibi yemek pişirme eşyaları ocakta sürüklenmeyecek, kaldırılarak hareket ettirelecek" maddesi var. Ev sahibinin evdeki ocak setini korumaya yönelik kusursuz bir şartı.

 

Bu makaleye ifade bırak