Dünya

14.05.2009 - 14:56 | Son Güncelleme: 14.05.2009-14:56

Avustralyalı Türkler'den, TRT Türk'e tepki

‘TRT Int', ‘TRT Türk' oldu, kadın ve spor programları kalktı

Sitene Ekle

Muzaffer ÖZÇELİK/ MELBOURNE, (DHA)

AVUSTRALYA'daki Türkler, TRT INT'in yerine yayına başlayan TRT Türk'te kadın ve spor programlarının olmamasına tepki gösterdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘Avustralya'da yaşayan 200 bin Türk, TRT Türk aracılığıyla Türkiye’nin sesini duyacak' dediği TRT International'ın (TRT Int) ‘TRT Türk' adıyla yayına geçmesi bu ülkede beklenen ilgiyi görmedi. 1990'lı yılların başında dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in girişimleri ile Avustralya’ya getirilen TRT INT'in, uydu aracılığı ile Avustralyalı Türkler'in evlerinde izlenmeye başlandı. Bu tarihten sonra değişimler geçiren TRT INT'in son hali ‘TRT Türk' olumlu tepki almadı. Türkiye ile Avustralya arasındaki saat farkının fazla olması nedeniyle Türkiye'deki bazı gündüz kuşağı programları Avustralya'nın akşam kuşağına denk gelmesinin, TRT'nin izlenirliğini arttırdığı belirtildi. TRT 1 yayınını da zaman zaman aktaran TRT INT'teki ‘Günbe Gün' isimli sabah programı son düzenleme ile yayından kaldırılırken Türk kadınlar tepki gösterdi.
Avustralyalı Türk sporseverler de yeni yayın formatına tepki gösterdi. Heyecanın doruğundaki Türkcell Süper Lig'in bitimine birkaç hafta kala özellikle haftanın müsabakalarının gösterildiği ve yorumların yapıldığı ‘Stadyum' adlı programının da TRT Türk'te bulunmaması sporseverleri çileden çıkarttı. Saat farkı nedeniyle sporseverlerin daha önce bu programı video kasetlere kaydederek ertesi gün izleyebildiği hatırlatıldı.
Ayrıca TRT’nin sembolleşmiş yapımları ‘Uzaktaki Yakınlarımız' ve ‘Avustralya Postası' gibi programların yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye'yi anlatan programların yayın akışında olmayışı TRT Türk'ün izlenirliliğini Avustralya'da düşürdü.
Avustralyalı Türkler ayrıca TTRT Türk’ün her saat başı aynı tekrar haberleri ve gün boyunca tekrar tekrar yayınlanan aynı programların kendilerini rahatsız ettiğini ve ayrıca görüntünün kalitesinin de düşük olduğunu savundu. Avustralya'daki Türk televizyon izleyicileri e-mail yoluyla TRT'ye tepkilerini dile getirmeye başladı.


Etiketler:
"Karlı Kayın Ormanı" adlı şiirin kimindir?
©Copyright 2009 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.