Ay tozuna el konulan kadın NASA'ya dava açtı

Ay'a ayak basan ilk insan olan Neil Armstrong tarafından verilen Ay tozunu saklayan ABD'li kadın, gerçek kişilerin Ay maddesi sahibi olmasını kanunen yasaklayan ve Ay tozuna el koyan NASA'ya dava açtı. 

Ay tozuna el konulan kadın NASA'ya dava açtı

21 Temmuz 1969'da Ay'a ayak basan ilk insan olan Neil Armstrong'un büyük başarısından bu yana yıllar geçse de geride bıraktığı etkiler bugün bile sürüyor.

O etkilerden belki de en tuhaf olanı, Neil Armstrong'un şişe içerisinde verdiği Ay tozunun dava konusu olması.

Neil Armstrong'un şişe içerisinde verdiği Ay tozunu saklayan ve Ay tozuna NASA tarafından el konulan Laura Murray Cicco, geçtiğimiz hafta, insanların Ay tozu gibi maddelere sahip olmasını yasaklayan bir yasa olmadığını söyleyerek NASA'ya dava açtı.

Davalı taraf NASA ise 2011'de görülen benzer bir davayı hatırlatarak ABD'de yaşayan Joann Davis'in de Ay maddesi bulundurduğunu ve gerçek kişilerin Ay maddesi sahibi olamayacağını belirtti.

Laura Murray Cicco'nun Ay tozu şişesine NASA tarafından el konuldu. Küçük şişe içerisinde bulunan Ay tozu için Neil Armstrong, ''Laura Ann Murray'a. İyi şanslar. Neil Armstrong Apollo 11'' notunu yazmış.

Cicco, Ay tozu ile dolu şişeyi 10 yaşındayken aldığını ve şişede yazan notun, babasının eski kartvizitleri arasında çıktığını söylüyor.

Babasının Armstrong ile Cincinnati Üniversitesi'nden tanıştığını söyleyen Cicco, notta bulunan Armstrong imzasının gerçek olduğunun da uzmanlarca teyit edildiğine dikkat çekiyor.

2011'de görülen davanın aksine Cicco, Ay maddesinin kaçak mal kapsamında değerlendirilemeyeceğini, haklı olduğunu ve Ay maddesinin yasal sahibi olduğunu belirtiyor.

2011'de görülen davada kaybeden taraf Davis de, NASA'ya 100 bin dolarlık dava açtı ve kurumun hukuksuz arama ve el koyma işlemleri uyguladığını öne sürdü.

Ay'dan Dünya'ya bugüne kadar yaklaşık 382 kg kaya parçası getirildi. NASA, Ay kayası içeren plaketler üreterek bunları çok ünlü insanlara armağan etti.

1998 yılında ABD'nin Florida eyaletinde bir adam, parmak tırnağı büyüklüğünde Ay taşını 5 milyon dolara satmaya çalışırken yakalandı ve hapse atıldı. Tırnak büyüklüğündeki Ay taşı aslında dönemin Honduras devlet başkanı Richard Nixon'a hediye verilmişti.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

Bu makaleye ifade bırak