GündemRSS
25.04.2013 - 22:33 | Son Güncelleme: 26.04.2013-11:10

Ay Tutulması Dün Gerçekleşti İşte Muhteşem Ay Tutulması Manzarası

Türkiye saati ile 21.04'te başlayan tutulma 01.11'de son buldu. Parçalı ay tutulmasını vatandaşlar ilgi ile izledi.

Sitene Ekle
Ay Tutulması Dün Gerçekleşti İşte Muhteşem Ay Tutulması Manzarası

TÜRKİYE’de dün saat 21.04'te başlayan parçalı ay tutulması bugün saat 01.11'de sona erdi.

TÜBİTAK Bilim ve Teknoloji Dergisi ile TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin hazırladığı 2013 Yılı Gök Olayları Yıllığı'na göre, bu yıl yaşanacak 3 ay tutulmasının ilki dün 21.04 ile bugün 01.11 saatleri arasında yaşandı. Havanın açık olması nedeniyle parçalı ay tutulması vatandaşlar tarafından net bir şekilde izlendi.

 

Türkiye saati ile 21.04'te başlayan tutulma 01.11'de son buldu. Parçalı ay tutulmasını vatandaşlar ilgi ile izledi.

İstanbul'da ay tutulmasını izlemek isteyen vatandaşlar fotoğraf makineleri ile tutulma anını beklediler. Havanın açık olması nedeniyle parçalı ay tutulması vatandaşlar tarafından net bir şekilde izlendi. Bazıları ise bu anı görüntülemek için çalıştı. Tutulma çıplak gözle izlendi. Dünyanın gölgesi ayın üzerine tam geldiğinde ay üzerinde kırmızılık oluştu. Gölge yavaş yavaş çekilmeye başlayınca kırmızılık yerini ayın eski haline bıraktı ve aydınlık göründü. Fakat bu değişim tam ay tutulmasındaki kadar belirgin olmadı.

2 AY TUTULMASI DAHA OLACAK

Bu yıl iki ay tutulması daha gerçekleşecek. 18-19 Ekim'de ki yarı gölge ay tutulması ülkemizden gözlenebilirken, 25 Mayıs'taki yarı gölge ay tutulması ise ülkemizden gözlenemeyecek.

Ay tutulmasını izlemek için Beşiktaş sahiline geldiğini söyleyen Egemen Karakaya, "Bu sene 3 defa ay tutulması olacak. Bende bu tutulmayı izlemek için buraya geldim" dedi.

 

 
 

En son çıkan oyunları mı merak ediyorsunuz? Oyun tutkunları buraya!

Yorum Yazın
Gönder
Detaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.