05.10.2017 16:21 | Son Güncelleme:
AA

'Ay yıldızlı' tören alanı Sarıkamış şehitleriyle sembolleşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  talimatıyla Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, Sarıkamış şehitleri anısına yapımına  başlanan 40 bin kişilik ay ve yıldız şeklindeki tören alanı, Sarıkamış  şehitleriyle sembolleşecek.

Birinci Dünya Savaşı'nda Rus işgalinde bulunan doğu illerini geri almak için düzenlenen Sarıkamış Harekatı'nda binlerce Mehmetçik'in şehit düştüğü Sarıkamış ilçesindeki anma etkinliklerinin gerçekleştirildiği alanda, bir süre  önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı  (TOKİ) iş birliğinde, "ay yıldızlı" tören alanı yapılması için çalışmalara  başlandı.

Anma törenlerine yetiştirilmesi planlanan ve ilçedeki 56 bin metrekarelik alanda inşaatı hummalı şekilde süren tören alanı 40 bin kişi kapasiteli olacak.

Sarıkamış şehitleri ile sembolleşecek olan tören alanındaki çalışmalar AA ekibi tarafından drone ile havadan görüntülendi.

Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Sarıkamış ilçesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Aile Sosyal  ve Politikalar Bakanlığı koordinesinde tören alanı inşaasına başlandığını  söyledi. Her yıl Sarıkamış Harekatı'nın yıl dönümünde şehitlerin çeşitli  etkinliklerle anıldığını ifade eden Toksoy, "Bu tören alanımızda, Sarıkamış  şehitleri için her yıl ocak aynın ilk haftasında anma programı düzenliyoruz."  dedi.

SARIKAMIŞ HAREKATI'NIN 103. YILDÖNÜMÜNE YETİŞTİRİLECEK

Toksoy, tören alanının yapımında yaşanan bazı sıkıntılar nedeniyle  gecikme yaşandığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlçemizde Gençlik ve Spor Bakanlığı öncülüğünde Sarıkamış Şehitleri  Anma Programı gerçekleştiriliyor. Bu program bundan sonra Sarıkamış Şehitleri  Tören Alan'ında yapılacak. Normalde bu alan harekatın 100. yıldönümüne  yetişecekti ancak bazı sebeplerden dolayı 103. yıla kaldı. Tören alanı inşallah  harekatın bu yıl düzenlenecek 103. yıldönümüne yetişecek, burada hummalı bir  çalışma var."

Belediye Başkanı Toksoy, anma etkinliklerinin 5-7 Ocak 2018 tarihleri  arasında yeni tören alanında gerçekleştirileceğini vurgulayarak, sözlerini şöyle  sürdürdü:

"Tören alanı 40 bin kişilik bir alan. Bu alan 'Ay yıldız' olarak tabir ediliyor. Alanda hilal, hilalin önünde de mermerlerle kaplı yıldız var. Ayrıca  alanda 80 metre yükseklikte bayrak direğimiz var. Tören alanında yapılan hilal  şeklindeki yapının altında mescit, satış üniteleri, dinlenme alanı, kütüphane,  sergi alanı, önünde ise tören alanımız var."

ÇANAKKELE RUHU, SARIKAMIŞ'TA DA HİSSEDİLECEK

Projenin Sarıkamış için çok önemli olduğunu vurgulayan Toksoy, şu  ifadeleri kullandı: "Proje tamamlandığında artık Sarıkamış şehitlerine yakışır tören  alanlarımız, müzelerimiz, anıtımız olacak. Aynı Çanakkale'deki gibi tüm  Türkiye'den vatandaşlarımız gelecek, Sarıkamış ve Sarıkamış şehitleri anısına  yapılan tören alanını gezecek, dağlardaki şehitlikleri ziyaret edecek. Bu alanı  gezenler Sarıkamış harekatını anlayacak, o dönemdeki Mehmetçiğimizin vatanı,  toprağı, milleti için kanını, canını nasıl o eksi 40 derece soğukta feda  ettiklerini anlayacak."

Toksoy, yapımı süren tören alanındaki çalışmaların Ekim 2017 sonuna  kadar tamamlanacağını ifade ederek, projeye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra  Başbakan Binali Yıldırım'ın çok önem verdiğini, Ulaştırma Denizcilik ve  Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın da projeyi bizzat takip ettiğini sözlerine  ekledi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0