Gündem
13.11.2013 - 08:14 | Son Güncelleme: 13.11.2013-8:15

Ayak izlerinin sırrı araştırılıyor

1990 yılından bu yana sürdürülen kazılarla gün ışığına çıkarılmaya çalışılan Metropolis Antik Kenti’nde, 2 bin yıllık koridor keşfedildi. Arkeologlar, koridordaki bir oğlakla erkeğe ait ayak izlerinin sırrını araştırıyor

Sitene Ekle

Gökhan YALKALK- Yaşar CEYLAN/TORBALI (İzmir), (DHA)-

İzmir’in Torbalı İlçesi’ne bağlı Yeniköy ve Özbey köyleri arasındaki bir tepede bulunan ve 1990 yılından bu yana sürdürülen kazılarla gün ışığına çıkarılmaya çalışılan Metropolis Antik Kenti’nde, 2 bin yıllık koridor keşfedildi. Yaklaşık 40 metre uzunluğunda olan ve çok iyi korunan tuğla tonozlu koridor, arkeologları heyecanlandırdı. Arkeologlar, koridordaki bir oğlakla erkeğe ait ayak izlerinin sırrını araştırmaya başladı.

Sabancı Vakfı’nın desteğiyle, Metropolis Sevenler Derneği (MESEDER), Torbalı Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi işbirliğinde 23 yıldır sürdürülen Metropolis Antik Kenti kazı çalışmalarında yeni eserler ve buluntular ortaya çıkarılmaya devam ediyor. Son beş yıldır hamam yapısı ve palaestrada (Spor alanı) devam eden kazı çalışmaları sırasında keşfedilen 40 metre uzunluğunda bir koridor arkeologları şaşırttı. Hamam yapısının kuzey, güney ve batı dış duvarlarına paralel inşa edilen tuğla tonozlu koridor çok iyi korunmuş halde gün ışığına çıkarıldı.

2 bin yıllık ipucu Metropolis’te ilk kez karşılaşılan bir yapı olan koridor, 2 bin yıl önceki toplumsal yaşama ait ipuçları sunuyor. Özellikle Roma İmparatorluğu döneminde hamam yapılarında karşılaşılan ve servis koridoru olarak hizmet etmesi amacıyla hamamın dış duvarına paralel olarak inşa edilen bu yapıların, hamam çalışanları ve hizmetlileri tarafından kullanıldığı biliniyor. Kazılar sonucunda hamamın yıkanma havuzlarıyla aynı paralelde inşa edilmiş ocaklar da tespit edildi.

 


Etiketler: izmir, ayak izi, arkeoloji
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.