16.09.2010 15:48 | Son Güncelleme:
Sinan BİLGİLİ-İSTANBUL DHA

Ayasofya'da ayin gerilimine biletli engel

Ayasofya'da ayin gerilimine biletli engel

"Yunan-Amerikan Kültür Derneği Konseyi " üyelerinin yarın Yunanistan'dan İstanbul'a geleceği bildirildi.

Grup üyeleri Ayasofya'ya biletsiz girmeye çalışacakları belirtiliyor. Bilet alarak girerlerse Ayasofya'nın müze olduğunu kabul edecekleri için grup üyeleri ilk aşamada biletsiz girmeye çalışacaklar.

Grubun biletsiz girememeleri durumun da ise Ayasofya'nın bahçesinde ayin yapabilecekleri öğrenildi. Grubun biletle girmesi durumunda ise içeride ayin yapmaları halinde polis, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinden talimat bekleyecek. Talimat gelirse grup Ayasofya'dan çıkarılacak.

500 POLİS GÖREV YAPACAK

Polis olay çıkmaması için yarın geniş güvenlik önlemleri alacak. Yaklaşık 500 polis Ayasofya'nın çevresinde önlem alacak. Çevik Kuvvet polisleri grubu çembere alacak. Grubun taşkınlık yapması durumunda ise gözaltı prosedürü işletilecek.

SULTANAHMET CAMİİDE ÇAMBERE ALINACAK

Çevik Kuvvet, Güvenlik, Terör ve İstihbarat polislerinin görev yapacağı Ayasofya'nın çevresinde sivil polisler de yer alacak. Ayasofya'nın yakınında bulunan Sultanahmet Camii'nden Cuma namazı sonrası çıkan grubun bölgeye gitmesi engellenecek.

Polis Sultanahmet Camii çevresini de çembere alarak iki grubun birbirine yaklaşmasını engelleyecek.

GRUP HARAKET EDİYOR...
Ayasofya’da dini ayin yapılmasını talep eden Yunan kökenli Amerikalılardan oluşan yaklaşık 250 kişilik grubun, bu akşam saatlerinde Türkiye’ye hareket etmesinin beklendiği bildirildi.
Yunan internet siteleri, söz konusu grubun, Dedeağaç’tan (Aleksandrupolis) İstanbul’a hareket edeceğini duyurdu.
Haberlerde, grup lideri ve Uluslararası Ayasofya Koalisyonu Başkanı Chris Spirou’nun, "Biz Hristiyan Ortodokslar olarak, Musevilerin ağlama duvarında, Müslümanların Mekke’de yaptıkları gibi dua etmek istiyoruz. Eğer çözüm bulunmaz ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde çözüm bulunur. Biz savaş istemiyoruz, sakin bir şekilde dua etmeye gidiyoruz. Eğer Ayasofya’ya girişimize izin verilmezse, duamızı dışarıda edeceğiz. Hemen sonrasında da dönüş için harekete geçeceğiz" diye konuştuğu belirtildi.
Spirou’nun, daha önceki aylarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a "Ayasofya’da ayin yapılması" talebiyle bir mektup gönderdiği belirtilirken, Spirou’nun mektupta, "İstanbul’un fethinden 557 yıl sonra, Ayasofya’da dini ayin yapılacağını ve 17 Eylül Cuma günü tüm dünyadan inananların, Ortodoks dünyasının sembolü olan Ayasofya’da bulunacaklarını" belirttiği kaydedildi.
"Organizasyon’un merkezinin ABD olduğunu" da vurgulayan Spirou’nun, "Hiçbir hükümetin dini alanların kullanılması hakkı konusunda saptama yapamacağını ve din adamları ile bunların giyinme tarzı hakkında tayinde bulunamayacağını" belirttiğine işaret edildi.
Bu arada, Uluslararası Ayasofya Kilise Camiası Organizasyonu’nun, 2005’de ABD’de kurulduğu ve Ayasofya’nın kilise olarak hizmet vermesi hedefiyle tanındığı, Organizasyon Başkanı Spirou’nun ise Yunanistan’ın Kardiça kentine bağlı Portia köyünden olup, 1956’da ABD’ye yerleştiği belirtildi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0